Strona główna / Powiat Raciborski / Aktualności powiatu raciborskiego / Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Powiadomienie WIOŚ o jakości powietrza

2012-02-17, Piątek


Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 17.02.2012 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.

W dniu 16.02.2012 r.
• nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
 jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),
 jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),
 24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),
 ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),
 ośmiogodzinnych średnich stężeń poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3).
• wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach tła miejskiego w Żywcu o 194%, Sosnowcu o 122%, Katowicach o 76%, Złotym Potoku gm. Janów (stacja tła regionalnego) o 50%, Tychach o 48%, Częstochowie o 46%, Bielsku-Białej o 44%, Rybniku o 26%, Dąbrowie Górniczej o 22%, Gliwicach o 20%, Wodzisławiu o 16%.

Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 17.02.2012 – 19.02.2012.

W dniu 17.02.2012 (piątek) obszar województwa śląskiego jest w zasięgu zatoki rozległego niżu z ośrodkiem w rejonie Spitsbergenu. Od zachodu przemieszczać się będzie układ frontów atmosferycznych, za którym napłynie cieplejsze polarno-morskie powietrze. W dzień zachmurzenie duże i całkowite z opadami śniegu, na zachodzie i północy województwa również deszczu ze śniegiem. W rejonach podgórskich prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm. Temperatura maksymalna od -1 do 2ºC, w szczytowych partiach Beskidów około -5ºC. Wiatr umiarkowany, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach wiatr dość silny, okresami porywisty, miejscami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza na obszarze województwa śląskiego powinna być na ogół dość dobra. Na większości obszaru województwa stężenia monitorowanych substancji będą utrzymywały się w obrębie wartości dopuszczalnych. W okresach ze słabszym wiatrem i bez opadów mogą występować przekroczenia progowego stężenia pyłu zawieszonego (50 µg/m3), zwłaszcza w strefach gęstej zabudowy mieszkaniowej oraz w dolinach i kotlinach na południu regionu.

W dniu 18.02.2012 (sobota) będzie zbliżona sytuacja meteorologiczna na obszarze Polski Południowej. W dzień zachmurzenie duże, z postępującą od zachodu strefą opadów deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu. W górach opady śniegu. Temperatura maksymalna od 0 do 2ºC, na szczytach Beskidów około -4ºC. Wiatr umiarkowany, z kierunków zachodnich. Sytuacja meteorologiczna w dniu jutrzejszym powinna nadal sprzyjać na ogół dość dobrej jakości powietrza w województwie śląskim. W godzinach nocno-porannych i wieczorowo-nocnych w kotlinach i dolinach górskich na południu regionu oraz na terenie obu aglomeracji województwa śląskiego jakość powietrza może ulec pogorszeniu do poziomu umiarkowanego. Stężenia pozostałych mierzonych substancji - na podobnych poziomach dopuszczalnych jak w ciągu poprzedniej doby.

W dniu 19.II.2012 (niedziela) pogodę na terenie województwa śląskiego będzie nadal kształtowała zatoka niżu z ośrodkiem nad Spitsbergenem, z układem frontów atmosferycznych. Napływać będzie dosyć ciepłe i wilgotne polarno-morskie powietrze z południowego-zachodu. W ciągu dnia średnie temperatury powietrza będą się wahać od 0 do 3ºC. Opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Okresami silniejszy wiatr o średnich prędkościach 5-7 m/s.
Taka sytuacja pogodowa powinna generalnie skutkować poprawą jakości powietrza w naszym regionie, a tym samym niższymi poziomami stężeń monitorowanych substancji. W okresach mniejszej dynamiki pogody (brak opadów, słabszy wiatr) mogą występować przekroczenia progowego stężenia pyłu zawieszonego (50 µg/m3), zwłaszcza w strefach gęstej zabudowy mieszkaniowej.

Dokument do pobrania

wszystkie
początek strony