Strona główna / Powiat Raciborski / Aktualności powiatu raciborskiego / Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Powiadomienie - jakość powietrza.

2012-02-12, Niedziela
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego powiadamia, że w dniu 11.02.2012 roku na terenie Rybnika, Wodzisławia, Żywca (4 doba) została przekroczona wartość 200 µg/m3 pyłu zawieszonego PM10, będąca progiem informowania społeczeństwa o ryzyku wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych.
Wartość 200 µg/m3 pyłu zawieszonego PM10 (1 doba) została przekroczona także na terenie aglomeracji górnośląskiej (miasta Katowice, Bytom, Świętochłowice, Chorzów,Siemianowice, Gliwice, Zabrze, Mikołów Sosnowiec, Tychy). Na pozostałych stacjach automatycznych został przekroczony tylko poziom dopuszczalny 50 µg/m3
Przyczynami takiego stanu są warunki meteorologiczne w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego i środków transportu.
Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB informuje, że w dniu 12.02.2012 r. region Śląska jest w zasięgu wyżu rozciągającego się od Atlantyku i Wysp Brytyjskich przez Europę Środkową po wschód kontynentu, w mroźnej, kontynentalnej, masie powietrza. Będzie na ogół słonecznie, zachmurzenie małe i umiarkowane. Wiatr na ogół słaby, zmienny, tylko w górach silniejszy. Zanieczyszczeniem dominującym będzie pył zawieszony PM10, którego średniodobowe stężenia będą przekraczały poziom dopuszczalny, szczególnie w strefach gęstej zabudowy miejskiej, a także w kotlinach, dolinach i obniżeniach terenowych. W przebiegu dobowym stężenia pyłu zawieszonego będą osiągały wysokie wartości w godzinach wieczornych, nocnych i porannych. W okolicach Żywca należy także oczekiwać podwyższonych poziomów stężeń dwutlenku siarki.
Grupami ludności najbardziej narażonymi na drażniące działanie pyłu zawieszonego są:
1. osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (zwłaszcza astmy oskrzelowej), osoby z niewydolnością układu krążenia, w szczególności dzieci i osoby starsze,
2. osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu (np. ciężka praca fizyczna, intensywny trening sportowy).
Osoby podatne na zanieczyszczenia, a więc dzieci i dorośli z przewlekłymi chorobami układu oddechowego - takimi jak astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli lub rozedma płuc mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podobne zalecenie dotyczy osób z przewlekłymi chorobami serca, u których może wystąpić pogorszenie samopoczucia.
Środki ostrożności, które powinny być podjęte przez najbardziej narażone grupy ludności, to
 unikanie długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni, w szczególności połączonego ze znacznym wysiłkiem fizycznym, zwłaszcza w pobliżu ulic o dużym nasileniu ruchu,
 zaleca się aby osoby z niewydolnością układu krążenia i przewlekłymi chorobami układu oddechowego, mające trudności z oddychaniem, pozostawały w pomieszczeniach, a także
 ograniczenie korzystania z pojazdów samochodowych w celu zmniejszenia w powietrzu zawartości dwutlenku siarki.
Urząd Marszałkowski, po konsultacji ze specjalistami medycyny, meteorologii i służbami ekologicznymi zwraca się z apelem do mieszkańców tych rejonów województwa o:
 ograniczenie ruchu pojazdów samochodowych;
 rezygnację ze spacerów z dziećmi;
 ograniczenia spalania niskojakościowych paliw takich jak: muły i miały węglowe oraz stosowanie do celów grzewczych gazu (w przypadku posiadania odpowiedniego pieca), bądź grzejników elektrycznych;
 unikanie wychodzenia z domów, szczególnie przez osoby wrażliwe na zanieczyszczenia.