Strona główna / Powiat Raciborski / Aktualności powiatu raciborskiego / Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Powiadomienie o jakości powietrza

2012-02-03, Piątek

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach w oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza informuje, że w dniu 03.02.2012 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.

W dniu 02.02.2012 r.
•nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
 jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),
 jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),
 24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3),
 ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),
 ośmiogodzinnych średnich stężeń poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3).
• wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach tła miejskiego w Żywcu o 460%, Wodzisławiu o 256%, Sosnowcu o 250%, Rybniku o 222%, Bielsku-Białej o 216%, Zabrzu o 206%, Katowicach o 206%, Gliwicach o 196%, Tychach o 140%, Cieszynie o 106%, Częstochowie o 58%, Złotym Potoku gm. Janów (stacja tła regionalnego) o 40%.

UWAGA: w dniu 02.02.2012 r. została przekroczona na stacji w Żywcu (7 doba) wartość 200 µg/m3(dla doby – próg alarmowy) pyłu zawieszonego PM10. W dniu 03.02.2012 r. w godzinach przedpołudniowych w strefie śląskiej – powiat żywiecki w kotlinach górskich utrzymują się nadal bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego PM10.

Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach w oparciu o prognozę pogody Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB przedstawia prognozę jakości powietrza dla województwa śląskiego w dniach 03.02.2012 –05.02.2012.
W dniu 3.02.2012 (piątek) obszar województwa śląskiego pozostaje pod wpływem rozległego stacjonarnego wyżu barycznego z centrum nad Rosją, w tej samej mroźnej masie powietrza kontynentalnego. W dzień zachmurzenie małe, okresami umiarkowane, lokalnie zamglenia ograniczające widzialność. Miejscami możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna około -14ºC, w szczytowych partiach Beskidów około -19ºC. W nocy temperatura może spaść w dolinach i kotlinach górskich do -27ºC. Wiatr słaby okresami umiarkowany, z kierunków wschodnich.
W związku z taką sytuacją meteorologiczną, jakość powietrza w województwie śląskim będzie nadal niekorzystna, chociaż obszarowo dość zróżnicowana. Na południu województwa, szczególnie w kotlinach śródgórskich, dolinach i obniżeniach terenu, będą nadal występowały bardzo wysokie poziomy stężenia pyłu zawieszonego PM10, jak również możliwe będą przekroczenia średniodobowego dopuszczalnego stężenia dwutlenku siarki. W obszarach gęstej zabudowy miejskiej (zwłaszcza w aglomeracjach górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej) przewiduje się nieco niższe przekroczenia dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego. Stężenia pozostałych mierzonych substancji będą utrzymywały się w granicach swych wartości dopuszczalnych.
W dniu 4.02.2012 (sobota) sytuacja meteorologiczna nad Polską Południową nadal będzie kształtowana przez stabilny wyż rosyjski, choć przejściowo zaznaczyć się powinno oddziaływanie ośrodka niżowego znad rejonu Włoch. W dzień zachmurzenie umiarkowane, wzrastające do dużego. Lokalne możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna około -13ºC, w szczytowych partiach Beskidów około -17ºC. Temperatura minimalna może spaść nocą do około -20ºC, zwłaszcza w dolinach i kotlinach górskich. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północno-wschodnich.
Sytuacja meteorologiczna w dniu jutrzejszym może przyczynić się do przejściowej niewielkiej poprawy jakości powietrza w województwie śląskim. Pomimo tego w kotlinach i dolinach górskich na południu województwa będą nadal występowały wysokie przekroczenia średniodobowego dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego PM10. W obszarach gęstej zabudowy miejskiej (szczególnie w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i górnośląskiej) jakość powietrza powinna być korzystniejsza niż na południu województwa, o mniejszych wartościach przekroczeń pyłu zawieszonego PM10.
W dniu 5.02.2012 (niedziela) pogoda w naszym regionie nadal będzie warunkowana przez stabilny wyż rosyjski z napływem mroźnych mas powietrza kontynentalnego. Średnie temperatury powietrza będą oscylowały wokół wartości -15ºC. Przeważnie słaby wiatr z kierunków północnych. Taka sytuacja meteorologiczna nie będzie sprzyjała poprawie jakości powietrza na obszarze województwa śląskiego. Nadal będą występowały wysokie przekroczenia dopuszczalnego średniodobowego stężenia pyłu zawieszonego, a na południu regionu lokalnie również średniodobowego stężenia dwutlenku siarki. Pozostałe monitorowane substancje - w granicach wartości dopuszczalnych.

Treść dokumentu - plik do pobrania