Strona główna / Powiat Raciborski / Aktualności powiatu raciborskiego / Referat Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego

Ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu

2017-02-15, Środa

Dziś 15 lutego br. wystąpiło przekroczenie wartości progowej 200 µg/m3 dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu, występuje ryzyko przekroczenia poziomu alarmowego 300 µg/m3.

W dniu 15.02.2017 r. (środa) w części środkowej województwa, w tym w powiecie raciborskim, jakość powietrza ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie bardzo zła.

W dniu 16.02.2017 r. (czwartek) w aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej, w części środkowej województwa, w tym w powiecie raciborskim, jakość powietrza ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie bardzo zła.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, flegma, dyskomfort w klatce piersiowej, świszczący, spłycony oddech. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.

Szczegóły pod adresem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.