1 proc. dla Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu podliczony...

2006-05-16, Wtorek

W ubiegłym roku 1 proc. na rzecz Fundacji zdecydowało się przekazać ponad 508 osób, wspierając tym samym działalność Fundacji kwotą ponad 39 tys. zł. W bieżącym roku odnotowano 910 wpłat na kwotę blisko 53 tys. zł.
- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się wesprzeć działalność Fundacji. Dziękuję również tym, którzy promowali ideę 1 proc. dla Fundacji - mówi Jan Kuliga, Prezes Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu.

Między innymi dzięki wpłatom 1 proc. podatku za rok 2004 możliwe było zrealizowanie przez Fundację projektu pn. "Twój poród może być łatwiejszy - Narodziny w wodzie", jak również zakup odtwarzacza DVD. Ponadto z pieniędzy tych Fundacja sfinansowała koszty sprowadzenia z Niemiec karetki pogotowia marki Mercedes Benz typ Vario 614-D-KA, 2 kardiomonitorów, defibrylatora, 2 aparatów USG z sondami oraz 4 elektrycznych noży chirurgicznych. Sprzęt ten przekazali w darze niemiecki Powiat Märkischer (partner zagraniczny Powiatu Raciborskiego) i Klinika Uniwersytecka z Würzburga. Dary te Fundacja przekazała raciborskiemu szpitalowi. Również dla szpitala Fundacja zakupiła 4 pełne zestawy komputerowe wraz z oprogramowaniem do odczytu zdjęć RTG oraz 2 monitory 19'' pracujące na oddziałach chirurgii, chemioterapii, otolaryngologii, wewnętrznym II oraz w poradniach reumatologicznej i urologicznej. Za pozyskane z wpłat podatników środki Fundacja zakupiła też od niemieckiej firmy części do cystoskopu, urządzenia używanego na Oddziale Chirurgii przez urologów. Cystoskop pozwala zdiagnozować schorzenia takie jak krwawienie z dróg moczowych, stany przed nowotworowe pęcherza moczowego czy też nowotwory pęcherza moczowego i prostaty. Zakupy sprzętu dokonywane były w uzgodnieniu z dyrektorem szpitala.

O tym, na jakie cele przeznaczone zostaną pieniądze z tytułu wpłat 1 proc. podatku za rok 2005 na rzecz Fundacji, zdecyduje Zgromadzenie Fundatorów Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu, które obradować będzie w połowie czerwca br.

Fundacja na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu powstała 16 lutego 2004 r. Jej fundatorami są Powiat Raciborski oraz gminy Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Nędza, Pietrowice Wielkie i Rudnik, a także Szpital Rejonowy w Raciborzu. Celem Fundacji jest prowadzenie nieodpłatnej działalności pożytku publicznego w zakresie ochrony i promocji zdrowia, w szczególności poprzez wspieranie Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej, a jej dochody pochodzące z dotacji, darowizn, spadków i zapisów, subwencji osób prawnych, zbiórek i imprez publicznych przeznaczane są w całości na realizację zadań statutowych, gdyż Zarząd Fundacji oraz Komisja Rewizyjna wykonują swoje funkcje społecznie nie pobierając wynagrodzenia, a obsługę biurową Fundacji zapewnia Starostwo Powiatowe w Raciborzu.

Wszystkich zainteresowanych działalnością Fundacji zapraszamy na internetową stronę www.powiatraciborski.pl, gdzie dostępny jest specjalny serwis Fundacji na rzecz Szpitala Rejonowego w Raciborzu.