40-lecie Zespołu Szkół Zawodowych w Raciborzu...

2003-10-15, Środa
40 lat ma Zespół Szkół Zawodowych w Raciborzu. Uroczystości z tej okazji odbyły się 14.10.br. Wzięli w nich udział dawni i obecni nauczyciele szkoły, uczniowie i absolwenci, a także przedstawiciele władz samorządowych. Uroczyste obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji byłych i obecnych uczniów i pracowników „zawodówki”. Później w Domu Kultury „Strzecha” w Raciborzu odbyła się uroczysta akademia z okazji 40-lecia szkoły. Wzięli w niej udział uczniowie i absolwenci szkoły, a także dawni i obecni pracownicy oraz zaproszeni goście. W uroczystościach jubileuszowych wzięli także przedstawiciele władz samorządowych, w tym m.in. Powiatu Raciborskiego, który jest organem prowadzącym dla Zespołu Szkół Zawodowych w Raciborzu – Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jerzy Wziontek oraz Kierownik Referatu Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Raciborzu Józef Czekajło. Krótka historia Zespołu Szkół Zawodowych w Raciborzu... Zespół Szkół Zawodowych mieści się w budynku dawnej szkoły ewangelickiej przy ulicy Wileńskiej. w Raciborzu, który podczas II wojny światowej uległ poważnemu zniszczeniu. Jednak dzięki dużemu zaangażowaniu ówczesnego dyrektora Cukrowni „Racibórz, Zbigniewa Siwczyńskiego, oraz raciborskiej młodzieży szkolnej, w roku 1952 budynek został oddany dla potrzeb edukacji młodzieży. Historia raciborskiej „zawodówki” rozpoczyna się 22 czerwca 1963 roku, kiedy to zarządzeniem Ministra Oświaty powołano z dniem 1 września tego samego roku Zasadniczą Szkołę Zawodową na bazie istniejącej Zasadniczej Szkoły Handlowej przy Technikum Ekonomicznym, której nazwa w 1970 roku została zmieniona na Zasadniczą Szkołę Zawodową Dokształcającą. Pierwszym dyrektorem szkoły był Ryszard Dobosz. Od 1965 roku w budynku szkolnym uruchomiono Ośrodek Dokształcania Zawodowego, przeznaczony dla uczniów oddziałów wielozawodowych zasadniczych szkół zawodowych w celu nauczania przedmiotów zawodowych. Warunki pracy w pierwszej fazie organizacyjnej (tj. w latach 1963–1965) były trudne. Znaczna część pomieszczeń wymagała adaptacji. Rok szkolny 1966/67 rozpoczął się zmianą na stanowisku dyrektora szkoły Kierownictwo objął Stanisław Przybysławski. W latach 1966–1976 odnotowano dalsze pozytywne przemiany, w szczególności w zakresie organizowania nowych gabinetów i pracowni do nauczania przedmiotów ogólnokształcących i zawodowych. Wielokierunkowość kształcenia powodowała konieczność współdziałania z licznymi zakładami pracy, przez co zwiększał się zakres powiązań szkoły z szeroko pojętym środowiskiem. 1 września 1974 roku powołane zostało Liceum Zawodowe, kształcące młodzież w zawodzie kelner–bufetowy, a od 1976 w zawodzie gastronom. Na wniosek Prezydenta Miasta Raciborza, Kuratorium Opolskie postanawia z dniem 1 września 1976 roku przenieść do budynku szkolnego ZSZ Zasadniczą Szkołę Rolniczą zlokalizowanej w Szkole Podstawowej nr 2. W szkole tej młodzież pobierała naukę w dwóch specjalnościach – rolnik–ogrodnik i wiejskie gospodarstwo domowe. Następne lata przyniosły gruntowne zmiany w strukturze organizacyjnej szkoły. Z dniem 1 września 1978 roku Kuratorium Oświaty i Wychowania w Katowicach powołało zbiorczy zakład szkolny o nazwie Zespół Szkół Rolniczo-Usługowych w Raciborzu. W jego skład weszły: Zasadnicza Szkoła Zawodowa, Liceum Zawodowe i Zasadnicza Szkoła Rolnicza Ministerstwa Rolnictwa. W Liceum Zawodowym młodzież kształciła się w zawodach – gastronom i operator procesów w przemyśle chemicznym. W grudniu 1989 roku dotychczasowy dyrektor szkoły, Stanisław Przybysławski, przechodzi na emeryturę. Jego miejsce zajmuje Dorota Fac, dotychczasowy zastępca dyrektora szkoły. Z dniem 1 września 1990 roku Kuratorium Katowickie powołuje Technikum Gastronomiczne, które kształci młodzież w specjalności żywienie zbiorowe. Rok później szkołą wzbogaca się o Technikum Chemiczne o specjalności analiza chemiczna. Również z dniem 1 września 1991 roku Zespół Szkół Rolniczo-Usługowych otrzymuje nazwę Zespół Szkół Zawodowych. W jego skład wchodzą: utworzone z dniem 1 września 1995 roku Liceum Rolnicze oraz z dniem 1 września1996 roku Liceum Krawieckie. Od 1 września 1999 roku organem prowadzącym szkoły został Powiat Raciborski. Obecnie w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Raciborzu wchodzą: szkoły ponadgimnazjalne – Technikum nr 3 (które kształci młodzież na kierunkach: technik analityk oraz technik żywienia i gospodarstwa domowego), IV Liceum Profilowane (profil usługowo-gospodarczy, kreowanie ubiorów i rolniczo-spożywczy) i Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3 (która kształci w zawodach: fryzjer, cukiernik, operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego, kucharz małej gastronomii, lakiernik, blacharz samochodowy, rolnik i inne w klasie wielozawdowej) oraz szkoły ponadpodstawowe (do zakończenia cyklu kształcenia) – Technikum Gastronomiczne (technik technologii żywienia), Technikum Chemiczne (technik analityk), Liceum Rolnicze (rolnik), Liceum Zawodowe (krawiec) i Zasadnicza Szkołą Zawodowa (różne specjalności w klasie wielozawodowej). Zespołem Szkół Zawodowych w Raciborzu kieruje Dorota Fac.