800 lat praw miejskich Raciborza

2017-01-19, Czwartek

W roku 2017 Racibórz świętuje jubileusz 800 lat nadania praw miejskich. Z okazji jubileuszu uruchomiona została specjalna strona internetowa: www.800lat.raciborz.pl.

Na obchody jubileuszu raciborski magistrat przygotował ramowy plan wydarzeń. W ciągu całego roku odbędzie się szereg imprez i wydarzeń, w tym m.in.:
* Uroczysta Sesja Rady Miasta połączona z konferencją historyczno-naukową poświeconą 800-leciu nadania praw miejskich; Uhonorowanie zasłużonych mieszkańców Miasta medalem „Zasłużony dla Miasta Racibórz”; okolicznościowy koncert, marzec 2017.

* Dni Raciborza, 09-11 czerwca 2017 r.
Scena koncertowa Plac Długosza": 09.06. Dawid Kwiatkowski; 10.06. IRA, AFROMENTAL, 11.06. Raciborska Orkiestra Dęta „Plania”, Młodzieżowa Orkiestra Raciborskiego Centrum Kultury i in.
Plac Dominikański: Jarmark św. Marcelego.

Wydarzenia kulturalne, artystyczne i społeczne, m.in.:
* Parada uliczna z działaniami happeningowymi;
* Usytuowanie na terenie miasta kapsuły czasu, której zawartość pozostanie dla potomnych;
* Konkurs fotograficzny;
* 800 drzew na 800 – lecie;
* Ubarwienie przestrzeni miejskiej okolicznościowymi flagami, specjalnym ukwieceniem terenów miejskich z jubileuszowymi akcentami.

Wydarzenia sportowe, m.in.:
* VI Bieg Twardziela o Puchar Prezydenta Miasta Racibórz, 25 lutego 2017 r.
* X Bieg Bez Granic, 03 maja 2017 r.
* III Rafako Półmaraton, 27 sierpnia 2017 r.

Ponadto do świętowania obchodów włączone zostaną organizacje pozarządowe, które m.in. w ramach ogłoszonych konkursów na zadnia publiczne będą mogły zrealizować projekty nawiązujące do jubileuszu 800 lat.