Absolutorium dla Zarządu Powiatu Raciborskiego...

2005-04-27, Środa

Rada Powiatu Raciborskiego na ostatniej sesji (26.04.br.) przyjęła roczne sprawozdanie z wykonania budżetu Powiatu Raciborskiego za 2004 rok oraz udzieliła absolutorium Zarządowi Powiatu. Za przyjęciem sprawozdania i udzieleniem absolutorium głosowało 14 radnych, 2 radnych było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.

Budżet Powiatu Raciborskiego w 2004 roku wykonany został niemal w 100%. W 2004 roku dochody budżetu planowane były na kwotę 80 mln 536 tys. 871 zł., a wykonane zostały w kwocie wyższej i wyniosły 80 mln 970 tys. 683 zł. Dochody wykonane zostały zatem w 100,54%. Z kolei wydatki w 2004 roku planowane były na kwotę 80 mln 761 tys. 135 zł., a wykonane zostały w kwocie 79 mln 683 tys. 896 zł. (wykonanie w 98,67%).

Wicestarosta Adam Hajduk, który przedstawił w imieniu Zarządu Powiatu sprawozdanie roczne z wykonania budżetu, w swoim wystąpieniu podkreślił specyficzną strukturę budżetu powiatu w 2004 roku. Po stronie dochodów budżet zwiększył się o wyższy udział środków pochodzących z podatku dochodowego od osób fizycznych (dotychczas udział samorządów powiatowych w podatku od osób fizycznych wynosił 1%, a w roku 2004 zwiększony został do 8,42%). Zmniejszyły się jednak środki pochodzące z subwencji i dotacji. Wicestarosta Hajduk zwrócił również uwagę na prowadzoną przez Powiat Raciborski inwestycję budowy Szpitala Miejskiego w Raciborzu oraz na prowadzone w placówkach oświatowych inwestycje (głównie termomodernizacyjne). "Chcielibyśmy remontować też drogi, które są w złym stanie, ale nie można wszystkiego na raz robić. Nie oznacza to, że wcale nie remontujemy dróg. Na inwestycje drogowe pozyskujemy środki zewnętrzne" - mówił Wicestarosta.

Pozytywne opinie o wykonaniu budżetu Powiatu Raciborskiego za 2004 rok wystawiły Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach, a także komisje rewizyjna oraz budżetu i finansów Rady Powiatu Raciborskiego.