Darmowe zwiedzanie Zamku Piastowskiego podczas zimowych ferii

2016-02-09, Wtorek
 

Kolejny już raz Zamek Piastowski w Raciborzu przygotował dla turystów indywidualnych oraz grup zorganizowanych Dni Otwarte. Przez cały okres zimowych ferii w województwie śląskim, od 15 do 28 lutego, dawną siedzibę Piastów będzie można zwiedzać bezpłatnie i indywidualnie bez Przewodnika. UWAGA! Bezpłatny wstęp do zamku po uprzednim zgłoszeniu w Punkcie Informacji Turystycznej (budynek bramny - parter). Sprawdź, co ciekawego będzie się działo jeszcze na zamku podczas Dni Otwartych!

W okresie ferii, zamek oraz Punkt Informacji Turystycznej będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00, natomiast w weekendy od 10.00 do 18.00. - Dla miłośników i pasjonatów historii lokalnej Zamek Piastowski przygotował niespodziankę. W dni robocze w godzinach od 9.00 do 14.00 będzie można zobaczyć filmy promocyjne związane z zamkiem, jak i powiatem raciborskim. Osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane zainteresowane seansami filmowymi proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny do Punktu Informacji Turystycznej: 32 700 60 52 lub kontakt mailowy: promocja@zamekpiastowski.pl - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

- Mimo, że przez dwa tygodnie zwiedzanie zamku będzie darmowe, zapraszamy do naszego Punktu Informacji Turystycznej, który oferuje nie tylko książki, ale również breloczki, pamiątkowe torby, smycze, raciborskie akwarele oraz akwaforty, pocztówki, znaczki turystyczne i inne gadżety, a do tego darmowe ulotki i mapki. PIT na Zamku Piastowskim w Raciborzu jest miejscem, gdzie w wydawnictwa regionalne i gadżety mogą się zaopatrzyć nie tylko turyści, ale również wszyscy raciborzanie. Często szukamy czegoś, co moglibyśmy wręczyć komuś w prezencie. Nieraz odwiedzamy raciborzan rozsianych po całym świecie. Dla nich taka pamiątka ma duże znaczenie. Co więcej, nasz Punkt Informacji Turystycznej czynny jest w soboty, niedziele i święta - dodaje dyrektor Grażyna Wójcik.

Warsztaty kreatywnego projektowania 3D już wkrótce na Zamku Piastowskim

Lubisz projektować? A może myślisz o studiowaniu w przyszłości architektury? Dobrze trafiła(e)ś. Zamek Piastowski w Raciborzu wspólnie z firmą MODULOR ARCHITEKCI przygotował w pierwszym tygodniu zimowych ferii specjalne warsztaty z projektowania 3D. Poznaj szczegóły i zapisz się już dziś!

- 19 lutego (piątek) w godz. od 9.00 do 15.00 w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbędą się warsztaty kreatywnego projektowania 3D. Program warsztatów adresowany jest do studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, młodzieży ponadgimnazjalnej oraz wszystkich zainteresowanych problematyką projektowania, modelowania i wizualizowania obiektów w skali architektonicznej i urbanistycznej - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

- Warsztaty ponadto pozwolą uczestnikom wykazać się pomysłowością i kreatywnością a organizatorom przybliżyć proces projektowania od szkiców i tworzenia koncepcji (modelowanie 3D) po koordynację i edycję rysunków dokumentacji projektowej - dodaje dyrektor Grażyna Wójcik.
Zamkowe warsztaty prowadzić będą doświadczeni projektanci z firmy MODULOR ARCHITEKCI  pod kierownictwem architekta Mariusza Mrozka.

- Warsztaty kreatywnego projektowania 3D, to niezapomniane wydarzenie, na którym nie może zabraknąć Ciebie!!! Wszystkich uczestników prosimy o zabranie własnych laptopów lub notebooków - zachęca architekt Mariusz Mrozek.

Zapisy: Zamek Piastowski w Raciborzu, ul. Zamkowa 2, 47-400 Racibórz – osobiście, telefonicznie: 32 414 02 33 lub mailem: promocja@zamekpiastowski.pl do 18.02.2016 r. godz. 15.00.

Modele U-Bootów jeszcze w lutym na zamku

Od kwietnia 2012 roku na Zamku Piastowskim w Raciborzu możemy oglądać unikalne modele dawnych okrętów żaglowych, wykonane przez raciborzanina Wolfganga Beracza. A już wkrótce zamkowe wnętrza wzbogacą się kolejne modele. Tym razem będą to niemieckie okręty podwodne U-Booty. Autorem modeli jest Bartłomiej Kot z Wrocławia.

W drugim tygodniu zimowych ferii, od poniedziałku 22 lutego w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu będzie można oglądać modele U-Bootów. Łodzi podwodnych będzie kilkanaście. Modele U-Bootów zostały wykonane  w skali 1:35 i 1:50. Modele mają od 50 do 200 cm długości. Na wystawie zobaczymy m. in. okręty, którymi dowodził sam Erich Topp - niemiecki oficer marynarki, służący w Kriegsmarine w latach 1934 – 1945 jako dowódca U-Bootów a po II wojnie światowej wyższy oficer Bundesmarine.

Na wystawie nie zabraknie również okrętów podwodnych typu XXI – niemieckie okręty podwodne, najbardziej zaawansowane technicznie operacyjne pojazdy podwodne nie tylko drugiej wojny światowej, lecz całej pierwszej połowy dwudziestego wieku.

Ponadto będą okręty typu XXIII - niemieckie niewielkie okręty podwodne z czasów II wojny światowej, stanowiące przybrzeżny ekwiwalent jednostek nowego, oceanicznego typu XXI. Podobnie jak oceaniczne „elektrobooty”, łączyły w sobie opływowy kadłub przystosowany do rozwijania dużych prędkości pod wodą z dużą liczbą baterii elektrycznych i silnikami elektrycznymi o dużej mocy. Podobnie też jak jednostki typu XXI, wyposażone były w chrapy umożliwiające ładowanie baterii i wentylację wnętrza okrętu podczas rejsu na głębokości peryskopowej.

Wystawę będzie można oglądać od poniedziałku do piątku od 9.00 do 16.00 a w sobotę i niedzielę od 10.00 do 18.00.

„p o m i ę d z y” - wystawa malarstwa Magdaleny Gogół już na Zamku Piastowskim

Od 2 lutego w domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu można oglądać nową wystawę malarstwa Magdaleny Gogół pt. „p o m i ę d z y”. Na wystawie zobaczymy zestaw prac malarki, stanowiący swego rodzaju streszczenie aktualnej jej twórczości. - Tym razem na finisaż w formie spotkania autorskiego zapraszamy 24 lutego (w środę) - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Początek o godz. 13.00, wstęp wolny.

- Podczas spotkania autorka odpowie na pytania dotyczące jej twórczości i przybliży aspekty swoich inspiracji twórczych - dodaje dyrektor Grażyna Wójcik.

Artystka urodzona w Bytomiu, od 1999 roku, mieszka w Rudzie Kozielskiej, wiosce położonej w powiecie raciborskim. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach oraz cieszyńskiego Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego - dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Norberta Witka oraz wyróżnienie za pracę magisterską, dotycząca porównania dziecięcej ekspresji plastycznej z twórczością artystyczną. W 2009 roku zrealizowała przewód doktorski na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w dziedzinie sztuki piękne – malarstwo, którego promotorem był prof. Ireneusz Walczak.

Od 2004 roku związana zawodowo z Instytutem Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, gdzie prowadzi zajęcia w pracowni malarstwa i wykłada technologię malarstwa oraz upowszechnianie, animację  i promocję kultury wizualnej. Od 2014 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Sztuk Pięknych.

W działalności artystycznej zajmuje się przede wszystkim malarstwem sztalugowym w dużym formacie oraz miniaturze, a także projektuje, prowadzi i uczestniczy w warsztatach twórczych i akcjach plastycznych.

Co zobaczymy na wystawie na zamku?

Część z tego zestawu to wycinek cyklu doktorskiego Magdalena Gogół pt. „fizykalność przestrzeni i metafizyka światła”, zrealizowanego w 2009 roku, na Wydziale Artystycznym ASP w Katowicach. To prace wielkoformatowe oraz miniatury malarskie, przedstawiające statyczne, surowe, puste przestrzenie prywatnego interioru.

Druga część to prace nowsze z cyklu m i e j s c a  p om i ę d z y, inspirowane teorią antropologa Marc’a Auge, w której autor dzieli miejsca przestrzeni publicznej na tak zwane nie-miejscach – w których życie społeczne jest ograniczone, gdzie króluje komunikacja bezsłowna, miejsca anonimowe, oparte raczej na przepływie niż zakorzenieniu. I na ich antynomię znaczeniową – miejsca – z określoną tożsamością, pełne odniesień (również historycznych) i relacji międzyludzkich.

Oba te cykle, pomimo ewidentnych różnic, łączy szacunek autorki do materii, tradycji, technologii malarskiej. Magdalenę Gogół inspirują obrazy, przestrzenie bliskie jej osobie, anektowane emocjonalnie choć na chwilę. Niezmiennie są to miejsca ciche, zgaszone w barwie, z dużą rolą relacji światła i cienia. Czasem jest to widok z okna drapacza chmur, w którym przyszło spędzić długie godziny pracy, innym razem przesłonięty żaluzjami widok z lub do jej pracowni, kiedy indziej obraz, który w ciągu dnia widzi wiele razy, odblokowując ekran telefonu.

Artystka ma w swoim dorobku około 30 wystaw indywidualnych malarstwa oraz kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. To także uczestniczka największych wystaw konkursowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym malarstwa współczesnego w Polsce.

- Magdalena Gogół nie uprawia publicystyki, nie komentuje rzeczywistości dostępnej dla wszystkich, nie interesuje jej sfera publiczna. Ma świadomość, że sztuka nie ma wspólnego mianownika światopoglądowego ani stylistycznego, więc nie przebiera się w sezonowe sukienki - mówi prof. Ireneusz Walczak, promotor przewodu doktorskiego artystki.

- Moje obecne dążenia malarskie są próbą połączenia w obrazowaniu ekspresyjnego gestu malarskiego z precyzją konceptualnej formy kompozycji. Niezwykle ważny jest dla mnie sam proces twórczy powstawania obrazu, pasjonuje jego projektowanie, porządkowania kolejności prac, dzielenie jej na etapy, kombinowanie dotyczące rozwiązań technicznych i technologicznych, złoszczą pomyłki, wydłużające czas realizacji ale wzbogacające wielowarstwową strukturę malarską. Kiedy nie ma czasu i możliwości malowania, zawsze można o nim pomyśleć - mówi o sobie artystka Magdalena Gogół.

- Powstałe w ten sposób statyczne kompozycje stanowią dystans wobec emocji otaczającej mnie rzeczywistości i mojego temperamentu. Ascetyczne, melancholijne przedstawienia zaspokajają moją potrzebę refleksji, deficyt samotności, są wyrazem tęsknoty do uporządkowania. Specjalny rodzaj milczenia w hiperaktywnym świecie - dodaje Magdalena Gogół.

Wystawę można oglądać codziennie do końca lutego od poniedziałku do piątku 9.00-16.00 a w soboty, niedziele i święta 10.00-18.00.

wszystkie
początek strony