Gospodarstwo z Bojanowa jednym z "Bezpiecznych Gospodarstw Rolnych" w kraju...

2005-08-18, Czwartek

Gospodarstwo Pana Damiana Siódmoka zajęło III miejsce w finale wojewódzkim III edycji Ogólnokrajowego Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". 19 sierpnia br. gospodarstwo to odwiedzą Wicewojewoda Śląski Andrzej Waliszewski i Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek.

Gospodarstwo Pana Damiana Siódmoka położone jest we wsi Bojanów w gminie Krzanowice. Pan Siódmok ukończył Zawodową Szkołę Rolniczą w Raciborzu. W 1997 roku od rodziców przejął gospodarstwo, które ma powierzchnię 36 ha, w tym grunty własne 12,70 ha oraz dzierżawy 23,30 ha. W gospodarstwie tym przeważają grunty klas IIIa i IIIb. Pan Siódmok korzysta z dopłat bezpośrednich ze środków Unii Europejskiej.

Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej w cyklu zamkniętym (12 macior, 1 knur, 140 tuczników jednorazowo). Roczna produkcja wynosi 350 tuczników. Tuczniki sprzedawane są do Zakładów Mięsnych "Duda" S.A. w województwie wielkopolskim. Prowadzona tu produkcja roślinna to głównie pszenica ozima, jęczmień, mieszanka zbożowa, rzepak. Rzepak sprzedawany jest do Bielskich Zakładów Tłuszczowych, pszenica do prywatnych młynów zbożowych, a pozostałe zboża przeznaczone są dla potrzeb własnego gospodarstwa na paszę dla trzody chlewnej.

Gospodarstwo wyróżnia się pod względem czystości i estetyki. W 1998 roku zajęło I miejsce w Regionalnym Konkursie na "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne" organizowanym przez Oddział regionalny KRUS w Katowicach. W tym roku gospodarstwo Pana Damiana Siódmoka zajęło III miejsce w finale wojewódzkim III Ogólnokrajowego Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Gospodarstwo odwiedzą wspólnie 19 sierpnia Br. o godz. 11.00 Wicewojewoda Śląski Andrzej Waliszewski i Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek.