I Raciborski Festiwal Sztuki "trzASKoff"

2005-06-07, Wtorek

I Raciborski Festiwal Sztuki "trzASKoff" odbywać się będzie w dniach od 10 do 12 czerwca br. w Raciborzu. W jego ramach przewidziano wiele imprez kulturalnych, w tym happeningi, wystawy, przedstawienia teatralne, koncerty.

I Raciborski Festiwal Sztuki "trzASKoff" to przegląd licznych prac i wydarzeń artystycznych z różnych dziedzin sztuki: teatr, happening, performance, sztuka wideo, fotografia, grafika, malarstwo, muzyka itd. "trzASKoff" będzie prezentował przede wszystkim sztukę młodą, odważną, bez zahamowań, przełamującą schematy, szukającą nowych sposobów wypowiedzi. Festiwal będzie niepowtarzalną okazją, by przyjrzeć się pracom artystów reprezentujących tzw. off czy sztukę alternatywną i zobaczyć, co dzieje się na pograniczu sztuki amatorskiej i profesjonalnej.

Wśród licznych atrakcji festiwalu "trzASKoff", na uwagę zasługuje wystawa in situ Zuzanny Janin pt. "Widziałam swoją śmierć", czy otwarty happening "Embriony".

Zuzanna (Janin) JaninA
to artystka sztuk wizualnych, absolwentka warszawskiej ASP, na swoim koncie ma dziesiątki wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i na świecie, m.in. w Salzburgu, Berlinie, Paryżu, Glasgow, Sidney, Sztokholmie, Wiedniu, Barcelonie i Moskwie. Prezentowany podczas festiwalu "trzASKoff" w Raciborzu projekt powstaje od 2003 r., a jego elementem była akcja w przestrzeni publicznej - własny zainscenizowany pogrzeb artystki na Powązkach, która wzbudziła wiele kontrowersji w mediach i w środowisku artystyczno-intelektualnym. Widziałam swoją śmierć to konstelacja filmów wideo, fotografii i tekstów składających się na obraz osoby, która odeszła. Narracja pracy budowana jest z perspektywy fikcyjnego bohatera, porte-parole autorki. Bohater pracy ogląda niemożliwe: świat po swojej śmierci. Dzięki subiektywnemu charakterowi narracji, widz znajduje się w pozycji narratora i może utożsamić się z jego doświadczeniem. I've seen my death to projekt multimedialnej instalacji - pracy opowiadającej o doświadczeniu nieobecności. Projekt Zuzanny Janin jest próbą zobrazowania najbardziej uniwersalnych pytań nurtujących człowieka. Co oznacza fakt odejścia istoty ludzkiej? Jakie są tego faktu konsekwencje? Jaki ślad zostawia osoba, której już nie ma? Jak wygląda świat, w którym jesteśmy nieobecni?

Do udziału w akcji happeningowej "Embriony" organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych, bez względu na cokolwiek. Happening będzie polegał na zapełnieniu miejskiego placu Ofki Piastówny (przy Muzeum) jak największą liczbą uczestników leżących skulonymi w pozycji embrionalnej. Zwieńczeniem akcji będzie wykonanie serii zdjęć. "Embriony" zostały zainspirowane twórczością Salvadora Dalí i są częścią finału Obchodów Stulecia Urodzin Mistrza w Raciborzu. (Ważne: Osoby nieupoważnione przez organizatorów obowiązuje bezwzględny zakaz fotografowania)

Głównym organizatorem Raciborskiego Festiwalu Sztuki "trzASKoff" jest Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK. Honorowy patronat nad imprezą objął Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek. Szczegóły festiwalu znaleźć można na internetowej stronie: www.powiatraciborski.pl