II Raciborski Festiwal Sztuki "trzASKoff"

2006-05-18, Czwartek

Raciborski Festiwal Sztuki "trzASKoff" prezentuje sztukę młodą, odważną, bez zahamowań, przełamującą schematy, szukającą nowych sposobów wypowiedzi i dialogu z widzem. "trzASKoff" pokazuje sytuacje artystyczne, które uciekają klasyfikacjom. Festiwal jest wydarzeniem pomyślanym jako spotkanie - na wielu płaszczyznach; takie, gdzie stykają się artyści z różnych rejonów Polski, różnych pokoleń, różnych dziedzin. "trzASKoff" to konfrontacja rozmaitych praktyk twórczych i generacji, zaciera się tu granica między twórcami offu a zawodowcami.

II Raciborski festiwal Sztuki "trzASKoff" rozpocznie się 19 maja br. o godz. 17.00 akcją artystyczną w dawnej poczekalni dworca PKP w Raciborzu. Miejscami wydarzeń, oprócz dworca kolejowego, będą Dom Kultury "Strzecha" w Raciborzu przy ul. Londzina, Pub&Cafe "Koniec Świata" w Raciborzu przy ul. Londzina, Klub Muzyczny "OzonClub" w Raciborzu przy ul. Reymonta.

Organizatorem festiwalu "trzASKoff" jest Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK. Projekt dofinansowany przez Urząd Miasta Racibórz i Starostwo Powiatowe w Raciborzu. Szczegóły festiwalu znaleźć można na internetowych stronach: www.raciborz.com.pl i www.ask.org.pl

piątek 19 maja

17.00 akcja artystyczna na otwarcie Festiwalu (dawna poczekalnia Dworca Kolejowego)
18.00 Kroki Julian Swift-Speed /Kalisz/ - monodram (widowiskowa Strzechy)
19.15 otwarcie wystawy Więzy / otwarcie instalacji wideo Zuzanny Janin /Warszawa/ (przy muzeum, ul Chopina)
20.00 performance Grupy Sędzia Główny /Zielona Góra/ (przy pomniku Matki Polki)
21.30 Drag Show - koncert drag queen (Ozon Club)

sobota 20 maja

10.00 akcja Spacer Anity Pasikowskiej /Warszawa/ (Rynek)
17.00 PREMIERA Regał ostatnich tchnień Teatr Tetraedr /Racibórz/ (widowiskowa Strzechy)
17.45 spotkanie z kuratorką wystawy Więzy i artystami (Pub & Cafe Koniec świata)
19.00 prezentacja projektu Eli Jabłońskiej / Bydgoszcz/ o plebiscycie w Raciborzu w 1921 r. (przy budynku Strzechy)
20.00 To-samość Teatr Realistyczny /Skierniewice/ (widowiskowa Strzechy)
21.30 zespół MASALA SOUNDSYSTEM, koncert (Ozon Club)

niedziela 21 maja

17.00 Trylogia drobiowa Teatr Realistyczny /Skierniewice/ (widowiskowa Strzechy)
18.00 Ogólnopolski Konkurs Młodego Filmu Offowego i Sztuki Wideo, pokazy finałowe (kameralna Strzechy)
20.00 Teatr Limen /Warszawa/, pokaz tańca butoh (kameralna Strzechy)
20.30 rozmowa o tańcu butoh / spotkanie z teatrami występującymi na festiwalu (Pub & Cafe Koniec świata)
21.00 werdykt Jury konkursu filmowego / zamknięcie Festiwalu (kameralna Strzechy)

Więzy - projekt-wystawa w przestrzeni miejskiej (Racibórz - Stare Miasto i okolice)
kuratorka: Agnieszka Rayzacher /Warszawa/
partner: lokal_30 /Warszawa/
"To, co kogoś krępuje, co komuś ciąży, dokucza" lub "to, co wiąże, łączy, jednoczy; związek, powiązanie, spójnia" - tak znaczenie słowa "więzy" wyjaśnia Słownik Języka Polskiego. Dualizm ten trafia jednocześnie istotę pojęcia. Więzy to bezpieczeństwo, bliskość i błogość. Ale więzy to również zagrożenie, ograniczenie, opresja. Granica między tymi dwoma stanami, może okazać się bardzo płynna. A zatem więzy, dotyczą paradoksalnie sytuacji znajdującej się "pomiędzy" i wymykającej się prostej i jednoznacznej definicji. Stąd pokusa, aby za pomocą języka sztuki zaprezentować wielorakie możliwości interpretacji tego pojęcia.

Dla uczestników projektu - artystów oraz kuratorki - Racibórz jest miejscem nieznanym. Pomysł rozpoczęcia dyskusji na temat więzów może zatem zdawać się dość ryzykowny. Gdy myślimy o nich w kontekście danego miejsca pojawiają się klisze w postaci przywiązania do ziemi, miejsca, miasta. Cóż na ten temat mogą wiedzieć przybysze "z zewnątrz"?

Wędrowiec, obcy, flâneur, wjeżdżając do miasta ocenia. Rozgląda się, lustruje. Jego sytuacja pozwala mu dostrzec rzeczy wypierane lub niezauważane przez mieszkańców. Być może już po kilku dniach jest w stanie dostrzec sieć połączeń wiążących mieszkańców z ich miastem lub przeciwnie - dziwną obcość, która sprawia, że traktują je w sposób użytkowy.

Artyści:

Anita Pasikowska, akcja Spacer,
miejsce: Rynek - sobota - początek godz. 10.00

Grupa Performerska Sędzia Główny, performance,
miejsce: przy pomniku Matki Polki - piątek - godz. 20.00

Elżbieta Jabłońska, akcja powtórzenia plebiscytu po II powstaniu śląskim w 1921 r.
miejsce: przy budynku Strzechy i Stare Miasto - piątek i sobota

Zuzanna Janin, Pomiędzy - projekcja wideo na ścianie kamienicy,
miejsce: wnęka miedzy muzeum a kamienicą na ul. Chopina - piątek, sobota, niedziela