Inauguracyjne posiedzenie Rady Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Górnej Odry...

2003-11-21, Piątek
Inauguracyjne posiedzenie Rady Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Górnej Odry odbyło się 20.11.br. w Gliwicach. Członkiem gremium jest również Adam Hajduk, Wicestarosta Powiatu Raciborskiego, który wybrany został Wiceprzewodzniczącym Rady. Rada jest organem opiniodawczo-doradczym Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Zgodnie z ustawą Prawo wodne, przy Prezesie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej tworzy się Krajową Radę Gospodarki Wodnej jako organ opiniodawczo-doradczy. Z kolei przy dyrektorach regionalnych zarządów tworzy się rady gospodarki wodnej regionów wodnych. Do zakresu działania rady regionu należy wrażanie opinii w sprawach gospodarowania wodami w regionie wodnym, a w szczególności: projektów warunków korzystania z wód regionu wodnego, projektów planów ochrony przeciwpowodziowej regionu wodnego, projektów planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy, planowanych przedsięwzięć związanych z odbudową ekosystemów zdegradowanych przez eksploatację zasobów wodnych, projektów inwestycji związanych z gospodarowaniem wodami w regionie wodnym, a także gminnych, powiatowych i wojewódzkich planów gospodarki odpadami. Realizując przepisy ustawy Prawo wodne, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach tworzy Radę Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Górnej Odry. Rada regionu składa się z 30 członków zgłoszonych przez organy samorządu terytorialnego, organizacje gospodarcze, rolnicze, rybackie oraz społeczne związane z gospodarką wodną, a także przez zakłady korzystające z wód oraz właścicieli wód nienależących do Skarbu Państwa. Kadencja rady regionu trwa 4 lata. Członków rady regionu powołuje Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, którego funkcję sprawuje obecnie Minister Środowiska. Na członka Rady Gospodarki Wodnej Regionu Wodnego Górnej Odry powołany został m.in. Wicestarosta Powiatu Raciborskiego, Adam Hajduk. 20.11.br. w Gliwicach odbyło się pierwsze posiedzenie Rady. Podczas spotkania wybrano Prezydium Rady, w skład którego wszedł także Wicestarosta Adam Hajduk. Powierzono mu funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Gospodarki Wodnego Regionu Wodnego Górnej Odry. Ponadto członkowie Rady zajęli się na swym posiedzeniu zaopiniowaniem „Planu Gospodarki Odpadami dla Powiatu Raciborskiego”. Dokument uzyskał pozytywną opinię. Powiat Raciborski jest pierwszym powiatem, który przedłożył Radzie Gospodarki Wodnej do zaopiniowania „Plan Gospodarki Odpadami”.