Internetowe radio z Raciborza...

2006-02-28, Wtorek

Internetowe radio pod adresem www.mittendrin.vdg.pl to kontynuacja projektu pn. "Mittendrin", którego celem było stworzenie młodzieżowej audycji niemieckojęzycznej, wychodzącej poza przyjęte do tej pory ramy, czyli większy zasięg i większe możliwości. W 1999 r. powstała pierwsza audycja młodzieżowa na Górnym Śląsku, która emitowana była na antenie Radia Vanessa. A początek miał miejsce w 1997 r., kiedy to mniejszość niemiecka postanowiła mieć swoje audycje w tym lokalnym radiu. Tak doszło do realizacji niemieckojęzycznego magazynu z koncertem życzeń "Die deutsche Stimme aus Ratibor", który można usłyszeć nadal na antenie Radia Vanessa (100,3 FM) w każdą niedzielę o godz. 11.05. Dofinansowanie obu audycji pochodzi z Instytutu Stosunków Zagranicznych ze Stuttgartu.

Anna Kosińska (z prawej) w czasie jednej z audycjiRadio Internetowe "Mittendrin" kierowane jest do wszystkich z Raciborza, jego regionu oraz zagranicy. - Chcemy dotrzeć do słuchaczy w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Chcemy promować nie tylko niemiecką kulturę i tradycję, ale również to co jest regionalne, śląskie. Chcemy, aby radio internetowe stało się portalem wzajemnej współpracy ludzi z różnych miast, krajów, kultur, środowisk społecznych. Chcemy, aby każdy znalazł coś dla siebie. Dlatego nawiązujemy nieprzerwanie współpracę z lokalnymi, regionalnymi, a nawet międzynarodowymi instytucjami, urzędami, szkołami czy mediami. Zagraniczne partnerstwa Powiatu Raciborskiego są dobrym zalążkiem rozbudowywania naszego portalu w różnych dziedzinach: kultury, gospodarki, czy po prostu wymiany - przekonuje Anna Kosińska, kierownik redakcji niemieckojęzycznej.

Ekipa radia Ekipa radia internetowego to ludzie młodzi z raciborskich liceów, studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy należą równocześnie do niemieckojęzycznej redakcji radiowej "Die deutsche Stimme aus Ratibor" oraz "Mittendrin".

Program ramowy już istnieje, aczkolwiek stale się rozwija. - Poza audycjami autorskimi i muzycznymi, przedstawiać będziemy serwisy oraz aktualności z powiatu raciborskiego, z kina "Przemko", z PWSZ, ale to nie wszystko. Każda zainteresowana organizacja może przez nasze radio dotrzeć do swoich słuchaczy. Jesteśmy otwarci na współpracę - deklaruje Anna Kosińska.

Radia "Mittendrin" posłuchać można pod internetowym adresem www.mittendrin.vdg.pl Siedziba redakcji mieści się w Raciborzu przy ulicy Wczasowej 3.