Jerzy Schomman - życie i twórczość raciborskiego pisarza i polemisty z XVI wieku - spotkanie z lokalną historią

2015-10-28, Środa

„Jerzy Schomman – życie i twórczość raciborskiego pisarza i polemisty z XVI wieku” - to tytuł wykładu, jaki wygłoszą Ewa Koczwara i Ewa Kuźnik w ramach projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”, który realizują wspólnie Powiat Raciborski oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach. Na wykład zapraszamy we wtorek 3 listopada do sali konferencyjnej na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Początek o godz. 17.00, wstęp wolny.

Podczas ostatniego już spotkania z lokalną historią będzie można otrzymać publikację pt. „Ziemia raciborska – postacie, zjawiska historyczne, gospodarka” pod redakcją Norberta Miki. Książka wydana w 2014 r. zawiera referaty wygłoszone w dwóch poprzednich edycjach projektu.

Celem projektu jest wzmocnienie i aktywne kształtowanie tożsamości regionalnej, wspieranie pozytywnych stosunków i dialogu pomiędzy większością polską i mniejszością niemiecką oraz ukazanie wzajemnego przenikania się wielu kultur w życiu naszej miejscowości. W ten nurt wpisuje się również Powiat Raciborski, poprzez organizację cyklu sześciu wykładów poświęconych ważnym i ciekawym wydarzeniom z historii ziemi raciborskiej.

Źródłem finansowania projektu są środki Mniejszości Niemieckiej będące w dyspozycji Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych pochodzące z wcześniejszych dotacji Rządu Niemieckiego.