Konferencja prasowa o Zakładzie Diagnostyki i Terapii raciborskiego szpitala

2016-03-09, Środa

Dziś w starostwie odbyła się konferencja prasowa poświęcona Zakładowi Diagnostyki i Terapii raciborskiego szpitala. Starosta Ryszard Winiarski poinformował o planach przekazania wykonywania badań diagnostycznych firmie zewnętrznej. W konferencji uczestniczyli także Adam Wajda przewodniczący rady powiatu, Marek Kurpis wicestarosta oraz Ryszard Rudnik dyrektor lecznicy.

Konferencję poprzedziły spotkania członków zarządu powiatu, przewodniczącego rady powiatu i dyrektora szpitala  z pracownikami zakładu, związkami zawodowymi szpitala (oba odbyły się 3 marca br.) oraz z ordynatorami oddziałów (odbyło się dzisiaj). W wyniku analiz różnych wariantów funkcjonowania zakładu, w tym tych zgłaszanych przez pracowników zakładu, i konfrontacji możliwości finansowych placówki z potrzebami inwestycyjnymi w zakresie sprzętu podjęta została decyzja o planowanych działaniach dotyczących „outsourcingu” wykonywania badań diagnostycznych.

Jak podkreślali zarówno przewodniczący rady jak i dyrektor szpitala decyzja nie była łatwa, jednak konieczna, by szpital w Raciborzu mógł świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie w oparciu o sprzęt diagnostyczny najlepszej jakości. To umożliwi dalszy rozwój lecznicy oraz optymalne przygotowanie do opracowywanej przez resortowe ministerstwo mapy świadczeń zdrowotnych, która uruchomi procesy aplikowania o środki unijne.

Najwcześniej w kwietniu pod głosowanie radnych powiatu trafi projekt uchwały rady powiatu wprowadzający zmiany w statucie szpitala polegające na wykreśleniu z dokumentu Zakładu Diagnostyki i Terapii. Jeśli uchwała zostanie przyjęta, dyrekcja szpitala rozpocznie przygotowania do SIWZ (specyfikacja istotnych warunków zamówienia) oraz ogłoszenia przetargu. Ten będzie obejmował trzy zakresy tj. pulę badań, dzierżawę pomieszczeń oraz wykorzystanie sprzętu szpitalnego m.in. tomografu komputerowego. Rozwiązaniem optymalnym byłoby uzyskanie w drodze przetargu dodatkowo dostępu do rezonansu magnetycznego – powiedział Ryszard Rudnik. Taka praktyka ma miejsce i liczymy, że i  u nas takie świadczenie będzie realizowane. Planuje się, że nowy podmiot zostanie wybrany na okres 10 lat.  Wówczas pracownicy zakładu zostaną pracownikami nowej jednostki zgodnie z przepisami kodeksu pracy (art. 23’).

Uczestnicy konferencji zapewnili, że w tej kadencji rady powiatu nie ma mowy  o prywatyzacji szpitala ani jego innych oddziałów.