Konsul Niemiec ds. Kultury z kurtuazyjną wizytą w powiecie raciborskim...

2005-04-15, Piątek

Konsul Andreas von RoehlZ kurtuazyjną wizytą w powiecie raciborskim gościł 14 kwietnia br. Konsul Niemiec w Polsce ds. Kultury Andreas von Roehl. Konsul gościł na ziemi raciborskiej po raz pierwszy. Zachwyciły go tutaj urokliwe krajobrazy.

Swą wizytę w powiecie raciborskim konsul Roehl rozpoczął od spotkania w Łubowicach z uczniami i nauczycielami tamtejszej szkoły. W Łubowicach zwiedził także Centrum Kultury i Spotkań im. Josepha von Eichendorffa. Później konsul gościł w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu, gdzie spotkał się z młodzieżą z ZSO oraz z Hiszpanii i Niemiec. Hiszpanie i Niemcy goszczą w ZSO w Raciborzu w związku z trwającym projektem pt. "Nasze wspólne dziedzictwo kulturowe" w ramach programu "Sokrates - Comenius".

Spotkanie z Zarządem PowiatuPo południu konsul Andreas von Roehl spotkał się z Zarządem Powiatu Raciborskiego (ze Starostą Raciborskim Henrykiem Siedlaczkiem, Wicestarostą Adamem Hajdukiem oraz członkami Zarządu Jerzym Wziontkiem i Leonardem Malcharczykiem), a także z Przewodniczącym Rady Powiatu Romanem Głowskim. Podczas spotkania Andreas von Roehl wyraził swój zachwyt urokliwymi zielonymi krajobrazami ziemi raciborskiej. Przedstawił także możliwości współpracy niemiecko-polskiej, która w przypadku powiatu raciborskiego dotyczyłaby głównie gospodarki - rolnictwa i ochrony środowiska. Konsula interesowała również współpraca samorządu powiatu z mniejszością niemiecką. Starosta Henryk Siedlaczek i członek Zarządu Powiatu Leonard Malcharczyk podkreślili, że współpraca z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców Województwa Śląskiego przebiega bardzo owocnie dla obu stron. Organizowane są wspólne przedsięwzięcia, głównie kulturalne.

Na pamiątkę wizyty w powiecie raciborskim Starosta Siedlaczek i Przewodniczący Rady Powiatu Roman Głowski wręczyli konsulowi akwarelę obrazującą piękno powiatu raciborskiego oraz album poetycko-fotograficzny poświęcony twórczości Josepha von Eichendorffa "Poeta ziemi naszej", będący efektem współpracy rządu RFN i Powiatu Raciborskiego.