Krzyże Zesłańców Sybiru dla raciborskich Sybiraków...

2005-04-28, Czwartek

Odznaczeni Sybiracy.Odznaki "Krzyża Zesłańców Sybiru", nadane przez Prezydenta RP, otrzymało 11 członków Związku Sybiraków Koła w Raciborzu. Uroczystość wręczenia odznak odbyła się 28 kwietnia br. w Młodzieżowym Domu Kultury. Krzyże Zesłańców Sybiru wyróżnionym wręczyli Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek i Poseł na Sejm RP Andrzej Markowiak.

Odznaka "Krzyża Zesłańców Sybiru" ustanowiona została w roku 2003 jako wyraz narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-1956 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa i wierności ideałom wolności i niepodległości. Odznaka nadawana jest przez Prezydenta RP.

Krzyżami Zesłańców Sybiru uhonorowanych zostało 11 członków Związku Sybiraków Koła w Raciborzu. W imieniu Prezydenta RP, odznaki wręczyli Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek i Poseł na Sejm RP Andrzej Markowiak. Uroczystość odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury w Raciborzu. Oprócz członków raciborskiego Związku Sybiraków, uczestniczyli w niej również przedstawiciele władz samorządowych Raciborza i Powiatu Raciborskiego oraz Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Katowicach Danuta Sedlak.
"Te odznaki to dowód naszej miłości do Ojczyzny i wyraz hołdu dla cierpień, których doświadczyliśmy w czasie wywózek" - powiedziała Danuta Sedlak. Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek i Poseł na Sejm RP Andrzej Markowiak w swoich wystąpieniach podkreślali szczególną martyrologię ludzi zsyłanych na Sybir. "Zbrodnie hitlerowskie i faszystowskie zostały już osądzone, zaś zbrodnie stalinowskie nie zostały jeszcze poddane takiemu osądowi" - powiedział Starosta Siedlaczek.

Danuta Sedlak, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Katowicach.

Andrzej Markowiak, Poseł na Sejm RP.

Henryk Siedlaczek, Starosta Raciborski.

Odznakami Prezydenta RP uhonorowani zostali: Stefania Buczko (Racibórz), Antoni Biliński (Kuźnia Raciborska), Helena Danielska (Racibórz), Helena Domańska (Racibórz), Zygmunt Dębiński (Racibórz), Ewa Hirsz (Racibórz), Władysława Jegerska (Racibórz), Janina Miodek (Kuźnia Raciborska), Albin Naruszko (Racibórz), Stefania Pater (Racibórz), Helena Szary (Racibórz; wyróżniona nie żyje, krzyż odebrała córka Aleksandra Rydzak).

Odznaki wręczyli Starosta H. Siedlaczek i Poseł A. Markowiak.

Odznaki otrzymało 11 Sybiraków.

Uroczystość uświetnił program artystyczny w wykonaniu zespołu wokalnego "Miraż" i grupy teatralnej "Irrealis" z MDK w Raciborzu.

Młodzież z MDK.

ZDJĘCIA także w Serwisie Prasowym