Modernizacja skrzyżowania ulic Reymonta i Londzina w Raciborzu...?

2003-09-25, Czwartek
W związku z licznymi interwencjami mieszkańców Raciborza zaniepokojonych zagrożeniem bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Reymonta i Londzina, 24.09.br. w Starostwie Powiatowym w Raciborzu odbyło się spotkanie przedstawicieli władz powiatu raciborskiego z Wicedyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Jerzym Machowskim. W rozmowach uczestniczyli także pracownicy Wydziału Gospodarki Miejskiej Urzedu Miasta Racibórz. Ulica Reymonta w Raciborzu to droga wojewódzka. Łączy się z ulicą Londzina (droga gminna) nietypowym skrzyżowaniem. Wjazd z ulicy Londzina na ruchliwą ulicę Reymonta jest bardzo utrudniony, zwłaszcza w godzinach szczytu. Dodatkowym zagrożeniem jest usytuowanie przejścia dla pieszych blisko wjazdu na drogę. W ostatnim czasie właśnie w tym miejscu doszło do wypadku, w wyniku którego samochód włączający się do ruchu z ulicy Londzina potrącił pieszą. Zaniepokojeni raciborzanie zwrócili się z interwencją do Starosty Raciborskiego. 24.09.br. w Starostwie Powiatowym w Raciborzu odbyło się spotkanie Wicestarosty Adama Hajduka z Wicedyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich Jerzym Machowskim, z udziałem także przedstawicieli Wydziału Gospodarki Miejskiej Urzędu Miasta Racibórz. Podczas rozmów ustalono wstępną koncepcję poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ulic Reymonta i Londzina w Raciborzu. Koncepcja ta zakłada modernizację skrzyżowania – polegającą na przebudowie wjazdu z ulicy Londzina na Reymonta tak, by był on usytuowany pod kątem prostym do głównej drogi (ul. Reymonta), a ruch na skrzyżowaniu byłby sterowany za pomocą sygnalizacji świetlnej. Uzgodniono ponadto, że koszty związane z modernizacją skrzyżowania ponieśliby Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach i Urząd Miasta Racibórz. Kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie się po dokonaniu przez Zarząd Dróg Wojewódzkich wyliczeń kosztów prac modernizacyjnych.