Nowy rok szkolny

2015-08-30, Niedziela

Po wakacyjnej przerwie, tradycyjnie już w wybranej szkole ponadgimnazjalnej, dla której organem prowadzącym jest Powiat Raciborski, odbędzie się Powiatowa Inauguracja Roku Szkolnego. Tym razem organizatorem uroczystości jest II Liceum im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. Początek o godz. 13.00.

Sieć szkół powiatowych od 1 września będzie wyglądać inaczej niż rok temu. Właśnie 1 września 2015 r. swoją działalność rozpoczynają dwie nowe jednostki powstałe w wyniku reorganizacji na bazie dotychczasowych 5 zespołów szkół. Będą to: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 (CKZiU Nr 1) z siedzibą przy ul. Gimnazjalnej 3 w Raciborzu oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 (CKZiU nr 2) z siedzibą przy ul. Zamkowej 1 w Raciborzu.

W szkołach podległych Powiatowi kształcić się będzie 3522 uczniów w 128 klasach. W klasach pierwszych naukę rozpocznie blisko 1052 absolwentów szkół gimnazjalnych w 34 klasach. Ponadto w Zespole Szkół Specjalnych (ZSS) uczyć się będzie 197 uczniów w 26 klasach, a Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym (MOW) – 67 wychowanków.

Podczas uroczystości inauguracji nowego roku szkolnego nastąpi wręczenie powierzeń funkcji dyrektora: Jackowi Kąskowi (CKZIU Nr 1), Sławomirowi Janowskiemu (CKZiU Nr 2), Elżbiecie Biskup (Młodzieżowy Dom Kultury), Arturowi Krawcowi (Międzyszkolny Ośrodek Sportowy).

Następnie ślubowanie złoży grupa siedmiu nauczycieli, którym 20 sierpnia br. nadano stopień nauczyciela mianowanego. Będą to:
- Edyta Cieszyńska - Zespół Szkół Mechanicznych w Raciborzu,
- Romana Adamczyk - Zespół Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych w Raciborzu,
- Marta Ozga - Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Raciborzu,
- Anna Jaskuła - Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Raciborzu,
- Anna Kolbusz - Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Raciborzu,
- Katarzyna Kwiotek - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Raciborzu,
- Sebastian Okulicki - Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rudach.

W dalszej kolejności starosta Ryszard Winiarski wręczy nagrody dla najzdolniejszych uczniów oraz sportowców. W tym roku otrzyma je 38 finalistów bądź laureatów konkursów i olimpiad przedmiotowych, medalistów zawodów sportowych i laureatów konkursów artystycznych. Nagrody otrzymają następujący uczniowie poszczególnych szkół:

- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1: Jacek Nitychoruk, Dominik Depta, Tomasz Furgoł, Michael Gorgosch, Klara Gotzman, Patryk Kaczyński, Monika Kapinos, Daniel Klima, Szymon Klinik, Martin Smołka, Patryk Stroka, Kamil Swoboda, Laura Szafarczyk, Kinga Ternka, Monika Trojańska, Patryk Trojański, Patrycja Trompeta, Emilia Wiśniowska, Tomasz Wyleżych, Kacper Kordek, Sandra Mikołajec, Paulina Mucha, Patryk Belik.

- II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza: Szymon Łopocz, Piotr Unger, Agnieszka Korbecka, Jarosław Armatys, Faustyna Adamczyk.

- Zespół Szkół Budowlanych i Rzemiosł Różnych: Przemysław Arenderski, Dawid Kokot, Paweł Nowak, Radosław Rąpała, Daniel Świerczek, Martyna Błaszczok, Tomasz Stosiek.

- Zespół Szkół Ekonomicznych: Nikola Jureczko, Magdalena Wojak.

- Zespołu Szkół Mechanicznych: Daniel Dróżdż.

Podczas wakacji w placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat wykonywane były prace remontowe. Największe dotyczyły m.in. wymiany posadzki korytarza oraz kanalizacji sanitarnej na zapleczu sali gimnastycznej w ZSS w Raciborzu, czy wykonania izolacji pionowej sali gimnastycznej ściany wschodniej w ZSBiRR w Raciborzu. W listopadzie br. były „Mechanik”, a wkrótce Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 będzie dysponować zmodernizowanym obiektem sportowym. Boisko wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej zostanie wyposażone w urządzenia do gry w piłkę ręczną, koszykówkę, siatkówkę i tenis ziemny. Przed budynkiem szatni zostaną wykonane trybuny o konstrukcji stalowej dla 60 widzów. Wzdłuż linii końcowych boiska zamocowane będą piłkochwyty. Wartość inwestycji to ponad 570 tys. zł.

Ponadto rozpoczynają się prace modernizacyjne północnej elewacji budynku II LO w Raciborzu. Inwestycja zakończy się w listopadzie br. a jej wartość wyniesie ponad 83 tys. złotych.

Wakacyjna przerwa to dobry czas, by zadbać o jak najlepszy dojazd uczniów do szkół ponadgimnazjalnych. W tym celu odbyło się spotkanie wicestarosty Marka Kurpisa z przedstawicielem Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Raciborzu oraz dyrektorami szkół. Naświetlone zostały podstawowe problemy komunikacyjne uczniów oraz ustalono sposób ich rozwiązania. I tak np. zajęcia lekcyjne oraz przerwy między nimi zostaną ujednolicone na poziomie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Raciborski.

Zarówno 1 września jak i przypadający na 14 października Dzień Edukacji Narodowej to dobry moment by przypomnieć o  pomocy zdrowotnej dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej, będących pracownikami, emerytami, i rencistami szkół i placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat. W 2015 r. w budżecie na pomoc zdrowotną przeznaczono kwotę 20 845 zł, z czego w I półroczu br. wykorzystano kwotę 11 400 zł. Skorzystało z niej 16 osób.