O służbie zdrowia w Elbe-Elster

2017-04-12, Środa

Funkcjonowanie niemieckiej służby zdrowia było głównym tematem wizyty delegacji powiatu raciborskiego w partnerskim powiecie Elbe-Elster. Na przykładzie tamtejszej spółki-klinki przedstawiony został system zarządzania szpitalami.

W wizycie (3-4 kwietnia br.) uczestniczyli: starosta Ryszard Winiarski, przewodniczący Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej, Polityki Prorodzinnej, Wspierania Osób Niepełnosprawnych oraz Bezpieczeństwa Rady Powiatu Raciborskiego Marceli Klimanek oraz dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu Ryszard Rudnik. Do Elbe-Elster przyjechała także delegacja z powiatu nakielskiego.

Najważniejszym celem wyjazdu była wizyta robocza w Klinice Elbe-Elster. Dyrekcja spółki, w której skład wchodzą trzy szpitale (w Herzbergu, Finsterwalde i Elsterwerda), zaprezentowała najważniejsze informacje o każdej z placówek. Ponadto dyrektor medyczny oprowadził gości po oddziałach szpitala w Herzbergu. Dyrektorzy polskich szpitali, a także pozostali członkowie wyjazdu mieli okazję do zapoznania się ze specyfiką zagranicznych placówek i podpatrzeniem rozwiązań oraz skorzystania z doświadczeń jakie zebrała spółka w związku z zarządzaniem trzema placówkami.

Ponadto polskie delegacje zapoznały się z ciekawostkami dotyczącymi nietypowej firmy lokalnej, która zajmuje się naprawą pojazdów należących do niemieckiej armii.

W związku z przypadającymi na ten rok obchodami Jubileuszu – 500-lecia Reformacji w Niemczech, uczestnicy wyjazdu otrzymali Paszporty Marcina Lutra, zachęcające do podążania śladami reformacji i zbierania okolicznościowych stempli w miejscowościach związanych z nauką głoszoną przez reformatora.

Ostatnim akcentem pobytu było zwiedzenie wystawy artystów zawodowych na zamku w Doberlug – Kirchhain.

Galeria foto: