O współpracy zagranicznej z Powiatem Maerkischer

2015-07-13, Poniedziałek
Spotkanie w urzędzie

W piątek, 10 lipca, dobiegła końca niespełna dwudniowa oficjalna wizyta starosty partnerskiego Powiatu Märkischer. Thomas Gemke wraz z pracownikiem ds. współpracy zagranicznej uczestniczyli w spotkaniach ze starostą Ryszardem Winiarskim, przewodniczącym rady Adamem Wajdą oraz członkami  zarządu powiatu. Głównym tematem rozmów były plany współpracy obu samorządów oraz przyszłoroczny jubileusz 15-lecia partnerstwa. Ponadto delegacja udała się do Oświęcimia i stolicy Małopolski oraz zwiedziła firmę Eko-Okna. Starosta Gemke udzielił także wywiadu dla Polsko-Niemieckiego Internetowego Radia Mittendrin.

W czwartek starosta Gemke w towarzystwie starosty Winiarskiego zwiedził Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Jak podkreślał Gemke to ta część wspólnej historii o której nie wolno zapomnieć, by w przyszłości nie doszło do podobnych wydarzeń. Wyraził też radość, że mimo nazistowskiej okupacji nasze samorządy wiążą silne więzi przyjaźni i chęć dalszej współpracy. Następnie delegacja zwiedziała Zamek Królewski na Wawelu.

Po południu goście uczestniczyli w spotkaniu z członkami zarządu powiatu i przewodniczącym rady. W trakcie dyskusji omówiono m.in. obchody 15-lecia partnerstwa samorządów, które w powiecie raciborskim odbędą się w dniach 17-19 czerwca 2016 r. i będą połączone z oficjalnym otwarciem zamkowej kaplicy. Uroczystość jubileuszowa w Niemczech odbędzie się w sierpniu. W rozmowach przewijały się też echa wizyty w Oświęcimiu oraz współczesnych relacji polsko-niemieckich. Nie zabrakło także dyskusji o polityce międzynarodowej i sytuacji w Grecji.

W piątek delegacja w towarzystwie przewodniczącego Adama Wajdy zwiedziała firmę Eko-Okna. Po terenie zakłądu, funkcjonujących halach i tych nowo powstających, oprowadzała pełnomocnik ds. inwestycji Beata Śmiałek. Następnie goście udali się na pobliski teren wykopalisk archeologicznych. O znaleziskach i trwających pracach informował Maksym Mackiewicz, archeolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.  Następnie delegacja uczestniczyła w spotkaniu poświęconemu tematom gospodarczo-ekonomicznym w Urzędzie Gminy w Pietrowicach Wielkich. Ostatnim punktem wizyty było spotkanie w tut. starostwie. Ponownie z delegacją spotkał się starosta Ryszard Winiarski oraz członek zarządu Andrzej Chroboczek. Kontynuowany był wątek gospodarczy jak również kwestie związane z odnawialnymi źródłami energii (biogazownie, fermy wiatrakowe).