Pamięci poległym uczestnikom zrywów patriotycznych na ziemi raciborskiej...

2003-10-31, Piątek
Hołd poległym uczestnikom zrywów patriotycznych na ziemi raciborskiej złożyli 31.10.br. przedstawiciele władz powiatu raciborskiego i miasta Raciborza. W związku ze Świętem Zmarłych, Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek i Wiceprezydent Miasta Racibórz Mirosław Szypowski złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów i zapalili symboliczne znicze pod pomnikami upamiętniającymi poległych uczestników Powstania Śląskiego, a także ofiary okupacji hitlerowskiej w Raciborzu. Na przestrzeni wieków, mieszkańcy Raciborza brali udział w trzech powstaniach śląskich. Ich pamięci poświęcony jest pomnik Powstańców Śląskich znajdujący się w Parku Zamkowym nad Odrą. W tym samym miejscu usytuowany jest także pomnik i cmentarz żołnierzy radzieckich, którzy polegli w 1945 r. w ciężkich walkach o Racibórz. Wielu raciborzan zostało również zesłanych na Sybir, wielu poległo też w czasie I i II wojny światowej. Ofiarom tych wydarzeń poświęcone są z kolei pomniki Sybiraków i „Raciborzanom – ofiarom wojen, poległym na obczyźnie”, znajdujące się na cmentarzu „Jeruzalem”. Właśnie te miejsca, upamiętniające uczestników patriotycznych zrywów na ziemi raciborskiej odwiedzili w przeddzień Święta Zmarłych przedstawiciele władz powiatu i miasta Raciborza.