Piątek z PERSPEKTYWAMI - festiwal i porozumienie

2015-10-19, Poniedziałek

W piątek, 16 października w Arenie Rafako podpisano porozumienie pomiędzy Powiatem Raciborskim a Śląskim Kuratorium Oświaty. W jego ramach Śląski Kurator Oświaty planuje wdrożenie pilotażowego programu monitorowania rozwoju zawodowego absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Program nosić będzie nazwę "Badanie losów absolwentów". Po raz pierwszy odbył się też Festiwal Perspektyw – wydarzenie zachęcające do zdobywania przez młodzież zawodów i kompetencji odpowiadających potrzebom współczesnego, lokalnego rynku pracy.

Podczas I Festiwalu Perspektyw uczniowie III klas gimnazjów, nauczyciele i rodzice mogli w atrakcyjny, interaktywny sposób zapoznać się z ofertą edukacyjną raciborskiego szkolnictwa zawodowego. Odbyły się m.in. praktyczne pokazy zawodów, urządzeń, którymi dysponują warsztaty szkolne, samodzielnych prac (konstrukcji) raciborskich uczniów, pokazy nowoczesnych technologii (np. projektowanie CAD, drukowanie 3D), spotkania z naukowcami Polskiej Akademii Nauk (w ramach Dni Nauki i Techniki). Celem programu było kształtowanie u uczniów pozytywnej postawy uczenia się przez całe życie, a także wspomożenie dyrektorów szkół oraz organów prowadzących te szkoły w analizowaniu efektywności działalności dydaktycznej, wychowawczej oraz opiekuńczej szkół i placówek.

Festiwal otworzył edukacyjno-medialny projekt pt. „Czas na zawodowców” realizowany przez Wydawnictwo Nowiny Sp., we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Raciborzu, Urzędem Miasta Racibórz oraz w partnerstwie z organizacjami przedsiębiorców.

Tuż po oficjalnym otwarciu Festiwalu nastąpiło podpisanie porozumienia pomiędzy samorządem powiatowym  a kuratorium oświaty. Dokument podpisali Śląski Kurator Oświaty Stanisław Faber a w imieniu Powiatu Raciborskiego - starosta Ryszard Winiarski oraz wicestarosta Marek Kurpis. Powiat Raciborski jest jednym z sześciu samorządów, które będą uczestniczyć w projekcie.

W obu wydarzeniach udział wzięła delegacja z partnerskiego Powiatu Elbe-Elster (Niemcy).