Powiatowa inauguracja roku szkolnego

2016-08-31, Środa

Po wakacyjnej przerwie, 1 września, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu odbędzie się Powiatowa inauguracja roku szkolnego 2016/2017. Początek o godz. 13.00.

W szkołach podległych powiatowi (II LO, ZSO Nr 1, CKZiU Nr 1 i 2) kształcić się będzie 3449 uczniów w 123 klasach. W 33 klasach pierwszych naukę rozpocznie blisko 1010 absolwentów szkół gimnazjalnych, a do pierwszej klasy Gimnazjum Dwujęzycznego pójdzie 60 uczniów. Ponadto w Zespole Szkół Specjalnych (ZSS) uczyć się będzie 208 uczniów, a Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym (MOW) blisko 60 wychowanków.

Podczas uroczystości ślubowanie złoży grupa jedenastu nauczycieli, którym w sierpniu nadano stopień nauczyciela mianowanego. Będą to:
- Barbara Pękała - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu,
- Jolanta Skawińska - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu,
- Andrzej Miketa - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” w Raciborzu,
- Daniel Rożek - Młodzieżowy Dom Kultury w Raciborzu,
- Izabela Roj - Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu,
- Joanna Falkiewicz - Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu,
- Aleksandra Cichon - Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Raciborzu,
- Estera Gmyrek - Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rudach,
- Martyna Wojciechowska – Urban - Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rudach,
- Maria Pielczyk - Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rudach,
- Kacper Kubiczak - Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Rudach.

W dalszej części uroczystości starosta Ryszard Winiarski wręczy nagrody dla najzdolniejszych uczniów oraz sportowców. W tym roku otrzyma je 40 finalistów bądź laureatów konkursów i olimpiad przedmiotowych, medalistów zawodów sportowych i laureatów konkursów artystycznych. Nagrody otrzymają następujący uczniowie poszczególnych szkół:

- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1: Dominik Depta, Monika Kapinos, Jakub Kupka, Aleksandra Schmidt, Laura Szafarczyk, Patryk Trojański, Emilia Wiśniewska, Tomasz Wyleżych, Magdalena Helmich, Łukasz Gawron, Michael Gorgosch, Karolina Koletzko, Dominik Swoboda, Martyna Mecner, Jacek Nitychoruk, Dawid Narowski, Jolanta Lamla, Adam Kandora, Karolina Kurzeja, Alicja Kazimierów, Anna Kłos;

- II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza: Artur Bauer, Szymon Czekała, Grzegorz Dzimiera, Adam Kałus, Kamil Klimek, Adrianna Odelga, Paulina Prokopowicz, Agnieszka Sałek;

- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1: Sabina Biczysko, Marek Harnasz, Radosław Rąpała, Michał Rzytki, Paweł Marek, Sabina Musioł, Nikola Jureczko, Julia Koterba, Mariusz Zybała;

- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 „Mechanik”: Michał Fibic, Dawid Bogdziewicz.

Podczas wakacji w placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest powiat wykonywane były prace remontowe. Największe przeprowadzone zostały w II Liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Specjalnych. W II LO wymieniona została instalacja elektryczna, część kanalizacji sanitarnej  i wykładziny PCV. Wartość modernizacji to blisko 245 tysięcy złotych. W ZSS podczas wakacyjnej przerwy wykonano m.in. remont sali gimnastycznej (malowanie ścian i parkietu), przeprowadzono podział sal lekcyjnych, wykonano remont sanitariatów i dostosowano je do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wartość prac to 157 tys. złotych.

Wraz z nowym rokiem szkolnym nowy etap rozpoczną też pracownie do praktycznej nauki zawodu w dwóch centrach kształcenia zawodowego i ustawicznego. Do 31 sierpnia 2018 r. powstanie ich aż 18. A wszystko za sprawą ponad 5 mln złotych, w tym 4 milionowej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej XII Infrastruktura edukacyjna, Działania 12.2 Infrastruktura kształcenia zawodowego, Poddziałania 12.2.2 Infrastruktura kształcenia zawodowego – RIT SUBREGIONU ZACHODNIEGO na realizację projektu pt.: „Nowoczesne pracownie do praktycznej nauki zawodów w Powiecie Raciborskim”.

Przedsięwzięcie realizowane będzie w budynkach szkolnych przy ul. Wileńskiej 6 oraz przy ul. Gimnazjalnej 3 należących do CKZiU nr 1 oraz w budynkach przy ul. Zamkowej 1 należących do CKZiU nr 2 „Mechanik”.

Kompleksowemu remontowi poddane zostaną pracownie: murarsko-tynkarska, architektury krajobrazu, po dwie gastronomiczne i chemiczne, hotelarsko – turystyczna (budynek CKZiU nr 1 przy ul. Wileńskiej 6) oraz laboratorium reklamy (budynek CKZiU nr 1 przy ul. Gimnazjalnej nr 3).

W CKZiU nr 2 „Mechanik” remont obejmie pracownie: maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych; pomiarów elektrycznych; mechatroniczną; odnawialnych źródeł energii; techniczną, mechaniki i podstaw konstrukcji maszyn; CAD/CAM (rysunku technicznego); obróbki skrawaniem, informatyczne (2 pracownie) oraz automatyki, urządzeń dozorowych i alarmowych.

Projekt obejmuje też zakup wyposażenia wszystkich pracowni. W sumie zakupionych zostanie ponad 200 sztuk i kompletów wyposażenia o wartości jednostkowej powyżej 3.500,00 zł brutto. W poszczególnych pracowniach uczniowie będą mogli korzystać m.in. z: zestawów komputerowych, ploterów, agregatu tynkarskiego, sprzętu kuchennego, zestawu nagłaśniającego dla przewodnika turystycznego/pilota wycieczek, projektorów multimedialnych, stanowisk demonstracyjnych (pompy ciepła), modelu instalacji solarnej CWU i fotowoltaicznej, obrabiarki dydaktycznej CNC czy drukarki 3D.