Przedsiębiorco, nie czekaj aż przyjdzie kontrola!

2016-01-05, Wtorek

Szkolenia nt. sprawozdań dotyczących korzystania ze środowiska dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego organizuje bezpłatne szkolenia dotyczące elektronicznego przesyłania wykazów nt. opłat za korzystanie ze środowiska oraz sporządzania sprawozdań dotyczących opłaty produktowej, jak również zbiorczych zestawień danych o wytwarzanych odpadach.

Szkolenia zaplanowano w następujących terminach i miejscach:
- 26 stycznia 2016 r. – Starostwo Powiatowe Myszków
- 28 stycznia 2016 r. – Starostwo Powiatowe Rybnik
- 2 lutego 2016 r. – Urząd Miasta w Żywcu
- 4 lutego 2016 r. – Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Szkolenia odbędą się w godz. 9.00-13.00.

Na szkoleniu zostanie omówiona funkcjonalność aplikacji „EkoPłatnik”, za pośrednictwem której podmiot korzystający ze środowiska może nieodpłatnie sporządzić wykazy zawierające informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat. System ten pozwala i jednocześnie ułatwia wywiązywać się podmiotom z obowiązku prawnego określonego w art. 286 ustawy Prawo ochrony środowiska, a tym samym uniknąć sankcji finansowych określonych w ww. ustawie. Ponadto ułatwia prowadzenie ewidencji i sprawozdawczości w przedsiębiorstwie oraz umożliwia właściwe przygotowanie się do kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Urzędu Marszałkowskiego.

EkoPłatnik umożliwia:
- wyliczenie wysokości należnych opłat na podstawie wprowadzonych do systemu danych,
- wypełnienie wymaganych wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz wysokości należnej opłaty,
- wydruk gotowych wykazów w celu przekazania ich do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego,
- przesłanie drogą elektroniczną wykazów zawierających informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska oraz o wysokości należnych opłat.

Obowiązek składania informacji dotyczy każdego przedsiębiorcy korzystającego ze środowiska. Opłata z tego tytułu ponoszona jest wyłącznie przez podmioty, których półroczna wysokość opłat przekracza 400 zł za półrocze (dotyczy okresów od II półrocza 2010 r. do II półrocza 2012 r. ) bądź 800 zł za rok (począwszy od 2013 r.)

Zgłoszenia do udziału w szkoleniu należy przesyłać na adres: adittmann@slaskie.pl lub akowalska@slaskie.pl