Reprezentacja powiatu wróciła z Młodzieżowych Igrzysk w Rendsburgu

2016-08-02, Wtorek

63 medale, międzynarodowa rywalizacja, nowe doświadczenia sportowe i nowe przyjaźnie. Z takim bagażem do Raciborza wróciła reprezentacja powiatu raciborskiego, która uczestniczyła w Międzynarodowych Igrzyskach w Rendsburgu.

Polska ekipa (koszykarze, piłkarki ręczne, pływacy,  lekkoatleci i Grupa taneczna SKAZA) wypadła wyśmienicie. Często chwalona za walkę, osiągane wyniki sportowe i wyjątkową pracowitość oraz współpracę.

Koszykarze RKK UKS „Jedynka” Racibórz prowadzeni przez Arkadiusza Galdię wywalczyli srebrny medal. Po zwycięstwach z duńskim Aalborgiem (94-56) i francuskim Vierzon (94-40), w niedzielnym meczu finałowym zmierzyli się z gospodarzem Igrzysk Rendsburgiem. Po ekscytującej walce Polacy, którym zabrakło tylko nieco szczęścia, zdobyli srebrny medal (61-71). Naszej drużynie głośno kibicowali Francuzi, którzy sprawnie przeobrazili swoją flagę narodową w barwy Biało-Czerwonych. Po oficjalnym turnieju igrzysk, czterech koszykarzy z Raciborza zostało wybranych do meczu gwiazd. Byli to: Kamil Jasny, Oskar Szkurłat, Roman Jędzrzejczak i Tomasz Kądzioła.

Wyniki końcowe:
1. miejsce - Rendburg (Niemcy)
2. miejsce - Powiat raciborski
3. miejsce - Aalborg (Dania)
4. miejsce - Vierzon (Francja)

Skład drużyny RKK UKS „Jedynka” Racibórz:
Kamil Jasny, Roman Jędrzejczak, Oskar Szkurłat, Tomasz Kądzioła, Kamil Jasny, Henryk Cycon, Bartosz Gudynowski, Patryk Janko, Jakub Bożentka, Szymon Bajer.
Trener: Arkadiusz Galdia.

W piłce ręcznej kobiet naszych barw broniły dziewczęta z UKS "Start" Pietrowice Wielkie prowadzone przez Joachima Wieczorka. W rywalizacji końcowej nasze zawodniczki wywalczyły brązowy medal. Na pierwszym stopniu stanęły Szwedki, na drugim – Niemki (Rendsburg I). Co ważne, nasza drużyna nie przegrała ze zwyciężczyniami zmagań (w dwumeczu było zwycięstwo i remis).

6. miejsce - Vierzon

Jak podkreślał Joachim Wieczorek turniej został rozegrany na bardzo wysokim poziomie. Jego drużyna mogła zagrać z zawodniczkami z krajów, które przodują w szkoleniu dzieci i młodzieży oraz reprezentują inne style gry.

Skład drużyny UKS "Start" Pietrowice Wielkie: Nicole Chmielewska, Wiktoria Trojanska, Nicole Gabryel, Marta Steuer, Sandra Jokel, Dominika Wilczek, Sandra Poznańska, Laura Rzytki, Nikolina Posmyk, Natalia Czekała, Klara Gotzmann, Dominika Przewosnik, Magdalena Reichel.
Trener: Joachim Wieczorek.

Zmagania lekkoatletyczne trwały dwa dni. Zawodnicy MKS SMS Victoria Racibórz, uczniowie ZSOMS w Raciborzu rywalizowali z zawodnikami z 5 krajów. Do zawodów przystąpiło 100 lekkoatletów. Podopieczni Katarzyny Hyjek zdobyli 22 medale. Złote medale wywalczyli: Julia Ziembicka (biegi na dystansach: 100m, 300m,  80m przez płotki); Agnieszka Sichma (skok w dal, rzut oszczepem); Rafał Żyła (skok w dal, trójskok, rzut dyskiem) , Kacper Zawojski (pchnięcie kulą, rzut dyskiem, rzut oszczepem) i Patryk Grzegorzewicz (biegi na dystansie: 100m, 300m, 800m). Także sztafeta dziewcząt 4x100 m w składzie: Sonja Głombik, Agata Grela, Agnieszka Sichma i Julia Ziembicka stanęła na najwyższym stopniu podium.

Srebrne medale zdobyli: Dominka Mitręga (pchnięcie kulą, rzut dyskiem),  Rafał Żyła (bieg na 100m, pchnięcie kulą), a brązowy Agnieszka Sichma w trójskoku.

Organizatorzy Igrzysk przygotowali także niespodziankę. Zawodnicy wzięci udział w specjalnej konkurencji: mieszanej sztafecie 6x200 m (Fun relay). Nasza reprezentacja wywalczyła drugie miejsce.

Równie dobrze spisała się pływacka reprezentacja powiatu. Zawodnicy MKS SMS Victoria Racibórz, uczniowie ZSOMS w Raciborzu wywalczyli łącznie 39 medali (kategorie wiekowe i kategorie open).  Na pływalni rywalizowało 64 zawodników w kategorii wiekowej 2000-2002. Nasza reprezntacja startowała w 18 konkurencjach. Zawodnikami opiekowała się Wioletta Krech.

Medale pływaków w kategorii OPEN:
Dawid Bubak – 5 złotych medali (100m stylem grzbietowym, 50m stylem klasycznym, 100m stylem klasycznym, 50m stylem grzbietowym, 200m stylem klasycznym)
Katarzyna Zarembik – 4 złote medale (200m stylem zmiennym, 50m stylem motylkowym, 200m stylem dowolnym, 100m stylem dowolnym)
Victoria Kocjan – 3 złote medale (50m stylem klasycznym, 100m stylem klasycznym, 200m, stylem klasycznym)
Aleksandra Babicz – 1 srebrny (200m stylem grzbietowym), 1 brązowy medal (100m stylem grzbietowym)
Sztafeta – 4x100m stylem dowolnym dziewcząt – 1 miejsce

Medale pływaków w kategoriach wiekowych:
Victoria Kocjan – 3 złote medale (50m stylem klasycznym, 100m stylem klasycznym, 200m stylem klasycznym)
Magdalena Modrzejewska – 3 złote medale (100m stylem grzbietowym, 200m stylem grzbietowym, 50m stylem grzbietowym), 1 srebrny (50m stylem dowolnym)
Aleksandra Babicz – 1 złoty (200m stylem grzbietowym), 1 srebrny medal (100m stylem grzbietowym).

Ponadto w międzynarodowych warsztatach tanecznych udział wzięła Grupa Taneczna SKAZA prowadzona przez Manuelę Krzykałę, działająca przy Raciborskim Centrum Kultury. Przedstawicieli świata sztuki, kultury i muzyki do wspólnego występu przygotowywał choreograf i pedagog brazylijskiego pochodzenia Vinicius. Efekty warsztatów oraz umiejętności poszczególnych uczestników zostały zaprezentowane podczas uroczystości zamykającej Igrzyska.

Naszej reprezentacji sportowo-tanecznej towarzyszyła też oficjalna delegacja samorządu powiatowego, której przewodniczył starosta Ryszard Winiarski.Podczas wizyty, członkowie delegacji nie tylko kibicowali naszej ekipie. Odwiedzili także partnerską szkołę ZSO w Rudach – Schule Altstadt, zwiedzili nowoczesny budynek do nauki przedmiotów ścisłych, wzięli udział w międzynarodowej debacie dot. organizacji Igrzysk w latach 2017-2020.

IX Międzynarodowe Igrzyska Młodzieżowe w Rendsburgu zgromadziły prawie 700 zawodników i zawodniczek z siedmiu krajów. Do miasta zjechali też tancerze i artyści. Wyjazd i udział w wydarzeniu zorganizował i sfinansował powiat raciborski.