Ruszyła akcja zimowego utrzymania dróg w powiecie raciborskim...

2005-11-16, Środa

15 listopada br. Powiatowy Zarząd Dróg w Raciborzu rozpoczął akcję zimowego utrzymania dróg w sezonie 2005/2006. Akcja potrwa do 31 marca 2006 r.

Powiatowy Zarząd Dróg w Raciborzu zarządza drogami powiatowymi oraz utrzymuje drogi wojewódzkie zlokalizowane na terenie powiatu raciborskiego przekazane w utrzymanie na podstawie stosownego porozumienia. Łączna długość dróg objętych zimowym utrzymaniem wynosi: drogi powiatowe 170 km, drogi wojewódzkie 100 km.

Podobnie jak w poprzednich latach, prace związane z zimowym utrzymaniem dróg prowadzone są przez służby administracyjno-techniczne PZD Racibórz. Przy siedzibie PZD w Raciborzu przy ul. 1 Maja 3 utworzono bazę sprzętowo-materiałową oraz całodobowy punkt dysponowania sprzętem zimowego utrzymania dróg. Informacje o przejezdności dróg powiatowych i wojewódzkich utrzymywanych przez PZD Racibórz, udzielać będzie dyżurny zimowego utrzymania dróg - pod nr tel. 430 12 41. Pod tym samym numerem telefonu lub też w godzinach pracy PZD Racibórz (tj. od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30) pod numerem telefonu PZD - 414 00 20, można zgłaszać sygnały o braku przejezdności dróg.

Do prawidłowego prowadzenia prac przy zimowym utrzymaniu dróg niezbędna jest informacja dot. zmian warunków atmosferycznych. Informację taką PZD uzyskuje z lokalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Raciborzu oraz z internetowego biura prognoz w Opolu i w Katowicach.

Prace zimowego utrzymania dróg prowadzone będą według standardów określonych Zarządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej. Odcinki dróg najbardziej narażone na zawiewanie śniegiem przed sezonem zimowym zostaną zabezpieczone zasłonami przeciwśniegowymi (płotkami).

Jeżeli chodzi o sprzęt i materiały do odśnieżania, przygotowano niezbędną ilość pługów, solarek, piaskarek, ładowarek. Ponadto nawiązano kontakt z firmami dysponującymi ciężkim sprzętem w przypadku okoliczności wyjątkowo trudnych warunków zimowych.
Szczegółowy wykaz sprzętu: piaskarko-solarki wraz z pługiem (3 kpl.), piaskarki z pługiem (3 kpl.), pług klinowy (1 szt.), pług wirnikowy (1 szt.), ładowarka (1 szt.), wytwórnia solanki; sprzęt dostępny do wynajęcia w trudnych warunkach - równiarka (1 szt.), ładowarka (4 szt.), koparko-ładowarka (3 szt.), samochody opłużone (2 kpl.); zasłony przeciwśniegowe ustawione w terenie - 2000 szt., tj. 4000 mb osłony oraz 500 mb siatki.

Zwalczanie śliskości dróg przewidziane jest przy użyciu środków chemicznych (sól drogowa, solanka) oraz przy użyciu materiałów uszorstniających (mieszanka piasku i soli, piasek, żużel).