Starosta wydał oświadczenie dot. aktu oskarżenia

2017-04-24, Poniedziałek

Starosta raciborski Ryszard Winiarski spotkał się dziś, 24 kwietnia, z mediami i wydał oświadczenie w sprawie aktu oskarżenia o podanie nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Pełna treść oświadczenia.

Szanowni Państwo,
chciałbym zabrać głos w związku z zaistniałą sytuacją dotyczącą moich oświadczeń majątkowych. Mając na uwadze informacje medialne oraz komentarze, które pojawiły się w odpowiedzi na nie, dotyczące zarzutów postawionych mi przez prokuraturę oraz ulegając namowom osób mi życzliwych postanowiłem szerzej ustosunkować się do sprawy. Przyjęta przeze mnie taktyka, że w tej sprawie prawda obroni się sama została przez część mediów oraz opinii publicznej odebrana negatywnie. Przyjąłem więc do wiadomości, że nie zawsze "milczenie jest złotem".

Nie jest tajemnicą, że przez 25 lat prowadziłem firmę, dając pracownikom zatrudnienie, klientom towar i usługi jak najlepszej jakości oraz płacąc podatki, zarówno do budżetu centralnego jak i do budżetu lokalnego. Pieniądze zarabiałem własną pracą w sposób legalny i zgodny z prawem. Dzisiaj moja uczciwość została poddana w wątpliwość. To bolesne doświadczenie dla każdego, kto całe swoje życie zawodowe zawsze opierał na pewnych wartościach. Chciałbym w tym miejscu z całą stanowczością oświadczyć, że wszystkie pieniądze przeze mnie zarobione, zarówno te wykazane w oświadczeniu majątkowym jak i te, które tam się nie znalazły - pochodziły z legalnego źródła i zostały opodatkowane. Uszanujcie więc Państwo to, że pominę kwestię wyjaśniania rozbieżności pomiędzy stanem moich środków finansowych, w tym firmowych  - a danymi zawartymi w oświadczeniu majątkowym.

Nie doszukuję się w sprawie drugiego dna czy podtekstów, ale chciałbym bronić swojego dobrego imienia i opinii. Nie oczekuję żadnej taryfy ulgowej, bo sprawy powiatu, za które jako starosta odpowiadam, nie mogą w żaden sposób ucierpieć, ale apeluję o powściągliwość w ferowaniu wyroków i formułowaniu opinii - tych podpisywanych jak i anonimowych. Jako starosta podlegam takiemu samemu prawu jak każdy obywatel, ale podlegam też takiej samej ochronie prawnej, do której zaliczam m.in. zasadę domniemania niewinności, gwarantującej mi prawo do obrony, a na prokuratora przerzucającą obowiązek udowodnienia mi winy.

Szanowni Państwo, całe swoje zawodowe życie pracowałem na swoją opinię i dobre imię. Dzisiaj mi przyszło stanąć w bardzo niekomfortowej sytuacji. Bo opinia publiczna usłyszała zarzut wobec mnie, a ja nie mogę upubliczniać swoich racji. Na dodatek wiem, że ta sprawa dotyka nie tylko mnie jako osoby prywatnej, ale przede wszystkim jako starostę, narażając wizerunek naszego powiatu na szwank.

Kończąc proszę media o używanie moje pełnego imienia i nazwiska.

Jednocześnie oświadczam, że nie mam zamiaru składać rezygnacji ze stanowiska starosty raciborskiego ponieważ na dzień dzisiejszy nie ma ku temu podstaw, a poza tym nie mogę zawieść swoich wyborców.