Stypendia unijne w nowym roku szkolnym i akademickim dla uczniów i studentów z terenu powiatu raciborskiego - przyjmowanie wniosków

2006-06-28, Środa

ZPORR

"Stypendium dla studenta - szansa na przyszłość"
Stypendia dla studentów dotyczą semestru zimowego roku akademickiego 2006/2007 - maksymalna kwota stypendium wynieść może 350 zł miesięcznie przez okres 5 miesięcy (od października 2006 r. do lutego 2007 r.).

Do ubiegania się o stypendium uprawnieni są studenci, którzy spełniają łącznie kryteria:
a) studiują w państwowych niepaństwowych szkołach wyższych w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym i eksternistycznym;
b) w dniu składnia wniosku nie ukończyli 26 roku życia;
c) nie posiadają jeszcze tytułu magistra, inżyniera lub licencjata;
d) posiadają stałe zameldowanie na terenie powiatu raciborskiego;
e) znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, tj. dochód netto w 2005 roku (rodziny w przeliczeniu na 1 osobę lub osoby uczącej się lub studenta samodzielnego finansowo) nie jest wyższy niż 504 zł (lub 583 zł w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności).

Wnioski przyjmowane będą do 31 lipca 2006 r. w Biurze Obsługi Klienta Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Dokumenty, które należy złożyć to:
- wypełniony wniosek wraz oświadczeniem o dochodach za 2005 rok (dostępny w BOK Starostwa Powiatowego lub na internetowej stronie
www.powiatraciborski.pl)
- zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wysokości dochodu netto w roku 2005 dla każdej osoby;
- kopię dokumentu potwierdzającego stałe zameldowanie i wiek studenta;
- zaświadczenie z uczelni o przyjęciu na pierwszy rok studiów lub kontynuowaniu studiów w roku akademickim 2006/2007;
- oświadczenie o nie posiadaniu tytułu magistra, inżyniera lub licencjata.

Ponadto w indywidualnych przypadkach, jeśli występują takie sytuacje:
- zaświadczenie o pobieraniu alimentów;
- zaświadczenie o przebywaniu członka rodziny w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie;
- zaświadczenie z Urzędu Gminy o posiadanych wielkościach gruntu, opłacanych podatkiem rolnym, w przeliczeniu na hektary przeliczeniowe.

EFS

"Program stypendialny Powiatu Raciborskiego dla uczniów w roku szkolnym 2006/2007"
Stypendia dla uczniów dotyczą całego roku szkolnego 2006/2007 - maksymalna kwota stypendium może wynieść 250 zł miesięcznie przez okres 10 miesięcy (od września 2006 r. do czerwca 2007 r.). Wsparcie zostanie udzielone uczniom publicznych i niepublicznych szkół mających uprawnienia szkoły publicznej.

Do ubiegania się o stypendium uprawnieni są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, którzy spełniają łącznie kryteria:
a) znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, tj. dochód netto w 2005 roku (rodziny w przeliczeniu na 1 osobę lub osoby uczącej się) nie jest wyższy niż 504 zł (lub 583 zł w przypadku, gdy członkiem rodziny jest dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności);
b) rozpoczynają lub kontynuują naukę w szkołach kończących się egzaminem dojrzałości/maturą;
c) posiadają stałe zameldowanie na obszarze wiejskim (tereny położone poza granicami administracyjnymi miast; miasta do 5 tys. mieszkańców i od 5 tys. do 20 tys. mieszkańców, w których nie ma szkół ponadgimnazjalnych).

www.powiatraciborski.pl)
- kopię dokumentu potwierdzającego stałe zameldowanie.

Ponadto w indywidualnych przypadkach, jeśli występują takie sytuacje:
- zaświadczenie o pobieraniu alimentów;

UE

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 032 418 14 07 lub 032 415 44 08. Druki wniosków wraz z oświadczeniami o dochodach dostępne są w Biurze Obsługi Klienta Starostwa Powiatowego w Raciborzu przy ul. Klasztornej 6. Dodatkowe informacje i druki można znaleźć także na internetowej stronie www.powiatraciborski.pl lub uzyskać w Referacie Promocji, Rozwoju i Współpracy Zagranicznej Starostwa Powiatowego w Raciborzu.

UWAGA: Złożenie wniosku nie jest równoznaczne z otrzymaniem stypendium.