Sukcesy uczniów II LO nagrodzone w Warszawie

2015-06-15, Poniedziałek

Maturzysta z II LO nagrodzony w Warszawie

Jarosław Armatys, tegoroczny maturzysta II LO w Raciborzu został finalistą VI Ogólnopolskiego Konkursu „Talent za Talent”, organizowanego przez Stowarzyszenie „Cognitis”. Finałowe prezentacje i rozdanie nagród miało miejsce 10 czerwca br. w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej, w obecności minister Joanny Kluzik-Rostkowskiej, która pełniła również rolę jurora.

Celem konkursu było wyłonienie młodych ludzi, którzy wyróżniają się aktywnością społeczną, zdolnościami przywódczymi, osiągnięciami naukowymi, zaangażowaniem na rzecz swojego otoczenia.

Konkurs miał 4-etapowy przebieg i rozpoczął się jeszcze w marcu tego roku. Jarek znalazł się w finałowej siódemce, która rywalizowała w zakresie assessment center, rozmów kwalifikacyjnych i prezentacji na wybrane tematy. W drodze do sukcesu Jarek wykorzystał m. in. swoje doświadczenia z prac w Młodzieżowej Radzie Miasta Racibórz oraz z udziału w ogólnopolskim projekcie Korba, realizowanym od lat w II LO.

- To, co robicie, jest bardzo ważne. Dzięki wam, dzięki waszym działaniom, świat z pewnością zaczyna się ruszać – powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska, szefowa MEN, nawiązując do myśli Arystotelesa: Żeby poruszyć świat, trzeba najpierw ruszyć się samemu”.

Raciborskie II LO w Pałacu Prezydenckim

Szymon Łopocz z Tworkowa, tegoroczny maturzysta II LO w Raciborzu, z rąk ministra Jacka Michałowskiego odebrał nagrodę za tytuł Laureata i zajęcie I miejsca w tegorocznej X Olimpiadzie Przedsiębiorczości. Jubileuszowa gala odbyła się 10 czerwca br. w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Szymonowi towarzyszyła rodzina oraz Judyta Bortel, jego opiekun merytoryczny i Herbert Dengel, dyrektor szkoły.

Szef Kancelarii Prezydenta, Jacek Michałowski przywitał zebranych w imieniu swoim i prezydenta Bronisława Komorowskiego. Do laureatów mówił m. in.: To wy będziecie budować kolejne lata naszej przedsiębiorczości, będziecie odpowiedzialni za kolejne 25 lat. Gospodarka przede wszystkim – podkreślił.

W spotkaniu uczestniczył także minister Olgierd Dziekoński, rektorzy i prorektorzy uczelni ekonomicznych z prof. dr. hab. Tomaszem Szapiro, rektorem Szkoły Głównej Handlowej, przedstawiciele MEN, organizacji i instytucji współorganizujących Olimpiadę.

Okolicznościowy wykład – „Innowacyjne przedsiębiorstwa, nieinnowacyjna gospodarka” – wygłosiła prof. dr hab. Maria Romanowska, przewodnicząca Olimpiady.

Na zakończenie uroczystości jako Laureat I miejsca krótkie przemówienie wygłosił Szymon Łopocz, który m. in. podziękował za pomoc swojemu opiekunowi merytorycznemu, Pani Judycie Bortel oraz rodzinie.

Prezydent RP Bronisław Komorowski na ręce dyrektora Herberta Dengela skierował List Gratulacyjny i pozdrowienia do II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Raciborzu.

W kuluarach Szymon rozmawiał m. in. o ofertach pracy dla siebie. Żadnej decyzji jednak na razie nie podjął. Pewne jest natomiast, gdzie będzie studiował. Mając zagwarantowany indeks na wszystkie polskie uczelnie ekonomiczne, wybrał warszawską SGH.

Przypomnijmy, że Szymon w sumie uzyskał tytuł Laureata i 4 tytuły finalisty olimpiad przedmiotowych