Sytuacja powodziowa na Raciborszczyźnie stabilizuje się...

2006-03-30, Czwartek

Około godziny 8.30 w dniu 30 marca br. przeszła już fala kulminacyjna wód płynących Olzą z Beskidów. Obecnie notuje się stałe obniżanie stanu wód na wodowskazie w Chałupkach - czyli tam, gdzie przepływają wody z Czech. Jednak dotychczasowe stany wód są jeszcze bardzo wysokie.

Grzegorzowice w gm. Rudnik (29.03.2006 g. 8.00)Fala kulminacyjna spodziewana jest 30 marca br. około godz. 12.00 w Raciborzu-Miedonii i później na terenie gmin Rudnik i Kuźnia Raciborska. W przypadku, gdy nie nastąpi gwałtowne załamanie pogody, wysokość fali jest bezpieczna dla Raciborza, natomiast w gminach leżących poniżej miasta może wywołać lokalne podtopienia.
Dlatego też wójtowie i burmistrzowie podjęli konkretne działania prewencyjne, tj. w gminie Kuźnia Raciborska - zabezpieczenie miejscowości Turze poprzez wykonanie zabudowy zaporą szandorową skrzyżowania drogi powiatowej z rzeką Ruda, zaś w gminie Rudnik - wybudowanie wałów z worków na przejściu promowym w Grzegorzowicach, zabezpieczenie lokalnych dróg oraz grupy gospodarstw indywidualnych w miejscowości Lasaki. - Te przedsięwzięcia oraz w miarę optymistyczne prognozy pogody pozwalają na ostrożny optymizm oraz graniczenie skutków przepływu fali kulminacyjnej przez gminy powiatu raciborskiego - uspokaja Stanisław Nawrocki, kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu, stale monitorujący sytuację.

Wyrwa w drodze z Kuźni Racib. do Rudy Kozielskiej

Służby nieustannie pracują - tu w Kuźni Racib.Do momentu pełnej stabilizacji sytuacji powodziowej na terenie powiatu raciborskiego, wszystkie służby podległe Staroście Raciborskiemu oraz wójtom, burmistrzom i Prezydentowi Raciborza realizują i będą realizować zadania w zakresie zapewnienia pełnego bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. Prognoza pogody na najbliższe dni jest optymistyczna - w Czechach deszcz już nie pada, a w Beskidach spodziewane są jedynie przelotne opady deszczu.