Tytuł i medal

2005-11-30, Środa

Na pozytywny rozwój powiatu, oprócz osób i organizacji powołanych do pełnienia funkcji publicznych, mają wpływ także inne osoby fizyczne oraz prawne. Niekiedy, dzięki ich zaangażowaniu, powiat osiąga znaczne sukcesy w rozwiązywaniu trudnych problemów dotyczących lokalnej społeczności.

Wyróżnienie za zasługi poprzez nadanie tytułu i medalu "Zasłużony dla Powiatu Raciborskiego" jest formą publicznego ich uhonorowania. Wyróżnienie to ustanowione zostało przez Radę Powiatu w kwietniu br., teraz radni przyjęli zasady jego nadawania.

Medal

Medal "Zasłużony dla Powiatu Raciborskiego" ma kształt okrągły o średnicy 100 mm i wykonany jest z brązu. Na awersie widnieje herb Powiatu Raciborskiego oraz umieszczony jest napis "Zasłużony dla Powiatu raciborskiego". Na rewersie medalu znajdują się herby gmin powiatu raciborskiego, w następującej kolejności: w środku herb Raciborza, w koło (zaczynając od dołu, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara) herby Krzyżanowic, Krzanowic, Pietrowic Wielkich, Rudnika, Kuźni Raciborskiej, Nędzy oraz Kornowaca.

Tytuł i medal "Zasłużony dla Powiatu Raciborskiego" nadaje Rada Powiatu Raciborskiego, bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady. Inicjatywę nadania wyróżnienia mają: Zarząd Powiatu, komisje stałe Rady Powiatu, kluby radnych Rady Powiatu lub też grupa pięciu radnych. Wniosek o nadaniu tytułu i medali powinien zawierać dane osobowe (dane instytucji i organizacji) oraz uzasadnienie nadania tytułu i medalu. Medal wręcza Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego lub też inne upoważnione przez niego osoby.