Węgierscy uczniowie u Starosty raciborskiego...

2003-10-09, Czwartek
Grupę 36 uczniów wraz z nauczycielami z Gimnazjum św. Władysława w Budapeszcie gościł 09.10.br. w Starostwie Powiatowym w Raciborzu Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek. Węgierskie gimnazjum to szkoła partnerska II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. Na zaproszenie II LO, w Raciborzu w dniach 05.-12.10.br. gości 36 uczniów i 3 nauczycieli z Gimnazjum św. Władysława w Budapeszcie. Program wizyty gości z Węgier przewidywał także spotkanie ze Starosta Raciborskim. Henryk Siedlaczek przyjął gości w Starostwie Powiatowym w Raciborzu 09.10.br. Podczas spotkania Starosta Siedlaczek opowiadał o ziemi raciborskiej i działalności samorządu powiatowego w Raciborzu. Na pamiątkę wizyty węgierskich uczniów u Starosty Raciborskiego, Henryk Siedlaczek podarował im album autorstwa raciborskiego artysty-fotografika Bolesława Stachow pt. „Ziemia Raciborska”. Kontakty partnerskie pomiędzy II LO w Raciborzu i Gimnazjum św. Władysława w Budapeszcie trwają już 6 lat. Zapoczątkowane zostały w 1997 roku, po katastrofie powodzi, jaka dotknęła Racibórz w lipcu. Wówczas władze samorządowe w Budapeszcie wystosowały zaproszenie do Raciborza, by tutejsze dzieci i młodzież, których dotknęły tragiczne wydarzenia z lipca 1997 r., skorzystały z 3-tygodniowego wypoczynku w Budapeszcie. Do Budapesztu udała się m.in. grupa 160 uczniów II LO w Raciborzu. W 1998 r. węgierskie Gimnazjum św. Władysława, które gościło we wrześniu 1997 r. młodzież z Raciborza, i II LO w Raciborzu postanowiły podpisać umowę o współpracy partnerskiej. W jej ramach raz w roku odbywają się wizyty węgierskich uczniów w Raciborzu i raciborskiej młodzieży w Budapeszcie. Młodzież mieszka w domach swoich kolegów. To okazja do poznania kultur Polski i Węgier, a głównie do uczenia się w praktyce języka angielskiego, za pomocą którego młodzież się porozumiewa. Warto dodać, że niektórzy uczniowie węgierskiego gimnazjum władają także językiem polskim, gdyż Gimnazjum św. Władysława w Budapeszcie to jedyna szkoła na Węgrzech, gdzie uczony jest język polski. Nauczycielką polskiego jest Pani Anna Laslone, która jest rodowitą Węgierką, ale studiowała w Krakowie. II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Raciborzu współpracuje w ramach podpisanych umów partnerskich z czterema szkołami – z Węgier, Niemiec, Rosji i Czech. Dodatkowo, w ramach programu Socrates Commenius, II LO współpracuje ze szkołą w Porttugalii i dwiema szkołami z Włoch.