Wizyta delegacji z ukraińskiego Rohatynia...

2003-07-25, Piątek
9-osobowa delegacja z ukraińskiego Rohatynia, na czele z Merem Miasta - Wołodimirem Gusakiem, gości w Gminie Krzanowice. 23.07.br. goście z Ukrainy spotkali się ze Starostą Raciborskim, Henrykiem Siedlaczkiem. Program pobytu delegacji z Rohatynia w Gminie Krzanowicach przewidywał również spotkanie z władzami powiatu raciborskiego. 23.07.br. w Starostwie Powiatowym w Raciborzu z gośćmi spotkał się Starosta Raciborski, Henryk Siedlaczek. Gości interesowała struktura działania administracji samorządowej w Polsce. Starosta Siedlaczek przedstawił ogólnie funkcjonowania polskiego samorządu, szczegółowo zaś zapoznał gości z funkcjonowaniem samorządu powiatowego w Raciborzu. Na zakończenie spotkania Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek i Mer Rohatynia Wołodimir Gusak wymienili się pamiątkowymi prezentami. Po spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Raciborzu, goście z Rohatynia zwiedzali Racibórz. W Szpitalu Rejonowym przy ul. Gamowskiej gości przyjął p.o. Zastępcy Dyrektora ds. Medycznych Zbigniew Wierciński. Później delegacja z Rohatynia zwiedzała wystawy w raciborskim Muzeum, raciborskie kościoły św. Jakuba i pw. Najświętszej Maryi Panny, a także Rynek. Rohatyń to partner zagraniczny Gminy Krzanowice. Kontakty partnerskie trwają już kilka lat. 6 września 2000 r. Starosta Powiatu Raciborskiego i Starosta Powiatu Rohatyń (Ukraina) podpisali list intencyjny potwierdzający obustronną wolę nawiązania współpracy. Podtrzymanie i kontynuowanie współpracy z partnerem zagranicznym zostało przekazane Gminie Krzanowice. Rok później Miasto Rohatyń i Gmina Krzanowice podpisały umowę o współpracy partnerskiej. Samorządy współpracują na niwie oświaty, kultury, sportu, a także w zakresie gospodarki. Ukraiński Rohatyń to miasto liczące 7 tys. mieszkańców, położone ok. 70 km od Lwowa, Stanisławowa i Tarnopola. Od 25.07.br. w Krzanowicach gościć będzie 25-osobowa grupa dzieci z Rohatynia. Podczas tygodniowego pobytu, dzieci pojadą m.in. na wycieczkę do Krakowa. Później na tydzień do Rohatynia pojadą także dzieci z Krzanowic.