Wniosek na renowację Zamku Piastowskiego w Raciborzu złożony...

2005-12-01, Czwartek

Koncepcja zagospodarowania Zamku Piastowskiego w Raciborzu wypracowana został przez specjalnie powołany w tym celu przez Starostę Raciborskiego zespół roboczy. Ponadgraniczne Centrum Dziedzictwa Kulturowego to propozycja stworzenia na terenie raciborskiego zamku swego rodzaju centrum turystyki kulturowej. Pomysł zakłada remont i adaptację budynku bramnego na potrzeby centrum organizacji imprez zamkowych i obsługi ruchu turystycznego, a także parteru budynku mieszkalnego na cele edukacyjne i wystawiennicze, a wyższe kondygnacje zostałyby przeznaczone na potrzeby hotelowo-gastronomiczne. Z kolei kaplica zamkowa byłaby miejscem koncertów kameralnych i specjalnych uroczystości religijnych. W zabytkowych obiektach pobrowarnych miałoby docelowo powstać Międzynarodowe Centrum Wymiany Naukowej i Artystycznej. Dziedziniec zaś miałby zostać zaadaptowany na potrzeby organizacji spektakli i koncertów plenerowych. Tu mógłby powstać również amfiteatr. Koncepcja zakłada ponadto rewitalizację otoczenia zamku i parku nad Odrą tak, by zamek był widoczny w panoramie miasta.

Prace zostałyby przeprowadzane etapami, pod nadzorem archeologów i architektów, którzy jednocześnie będą prowadzić badania. W pierwszej kolejności przewiduje się remont i adaptację budynku bramnego, dalej parteru budynku mieszkalnego na oraz rewitalizację dziedzińca. Projekt przewiduje ponadto zakup niezbędnego wyposażenia i sprzętów na funkcjonowanie Ponadgranicznego Centrum Dziedzictwa Kulturowego.

Przedsięwzięcie ma być realizowane w latach 2007-2008, a planowany całkowity koszt to ponad 1 mln 74 tys. Euro (czyli prawie) 4 mln 300 tys. zł). Projekt w 85% (kwota ponad 900 tys. Euro) może zostać sfinansowany w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Pozostała część (kwota ponad 160 tys. Euro) to wkład własny Powiatu Raciborskiego. Zarząd Powiatu Raciborskiego podejmie również starania o uzyskanie dotacji na pokrycie planowanego wkładu własnego do projektu ze środków budżetu państwa i innych funduszy europejskich. Koncepcja zakłada też udział tzw. partnera publiczno-prywatnego.

Tak dawniej wyglądało wejście do zamku - fot.

Zamek Piastowski w Raciborzu to nieruchomość, której właścicielem jest Skarb Państwa, a w jego imieniu zarządza nią Starosta Raciborski. Środki, jakie otrzymuje Powiat Raciborski ze Skarbu Państwa na utrzymanie zabytku z ledwością starczają na bieżące potrzeby. Samorząd nie dysponuje takimi pieniędzmi, które pozwoliłyby na remont zamku. Nasze członkostwo w Unii Europejskiej stwarza jednak możliwości pozyskiwania zewnętrznych funduszy na renowację zabytkowych nieruchomości. Największe szanse stwarza Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweski Mechanizm Finansowy, czyli specjalny program wspólnotowy, który finansują państwa nie zrzeszone w UE - Norwegia, Lichtenstein i Islandia (tzw. Państwa-Darczyńcy).