Wojewódzki test systemu ostrzegania i alarmowania ludności

2005-10-28, Piątek

Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego informuje, że w dniu 28 października 2005 r. (piątek) o godzinie 12.00 odbędzie się wojewódzki test sprawności systemu ostrzegania i alarmowania ludności.

W ramach testu emitowany będzie sygnał o "klęsce żywiołowej i zagrożeniu środowiska" - dźwięk syreny ciągły, trwający 3 minuty.System alarmowania ludności na terenie województwa śląskiego występuje jako zespół syren uruchamianych na drodze radiowej lub indywidualnie. Syreny uruchamiane na drodze radiowej wchodzą w tak zwany "system wojewódzki". Ogółem na terenie województwa znajduje się 1975 syren różnego typu. Spośród nich na drodze radiowej można uruchomić 918 syren. Syreny te występują w dwóch systemach: w systemie RSWS-2000/3000 oraz DSP-50. Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody może uruchomić 665 syren, z czego w systemie DSP oraz 279, a w RSWS 2000/3000 - 386. Pozostałe syreny niezależnie od sposobu sterowania można uruchomić ze szczebla samorządowego powiatu, miasta lub gminy.

Ostrzeganie i alarmowanie ludności za pomocą syren alarmowych przewidziane jest do wykorzystania w warunkach wystąpienia zagrożeń o charakterze ponadlokalnym, obejmujących swym zasięgiem obszar całego województwa. Takie zagrożenie może spowodować np. awaria w elektrowni jądrowej w którymś z sąsiadującym z Polską krajów (której skutkiem może być radiacyjne skażenie środowiska) lub inne wymagające natychmiastowego ostrzegania ludności w skali całego województwa.

Syreny alarmowe mogś być również wykorzystane do alarmowania i ostrzegania ludności na obszarze kilku gmin lub całego powiatu w związku z zagrożeniem spowodowanym powodzią, awarią w zakładzie wykorzystującym do procesu technologicznego niebezpieczne substancje chemiczne (NSCh), katastrofą drogową lub kolejową, w trakcie której doszło do uwolnienia się znacznej ilości NSCh, katastrofą obiektu hydrotechnicznego (zapory wodnej).

Ze względu na to, że we wszystkich tych przypadkach czas odgrywa kluczową rolę, przekazanie alarmu za pomocą syren, uruchamianych na drodze radiowej wydaje się być jedynym wystarczająco skutecznym sposobem ostrzegania ludności przed zagrożeniem.

Ostrzeganie za pomocą syren alarmowych ma pewne wady. Sygnał syreny akustycznej często słyszany przez człowieka jest mało precyzyjny, niepokoi nas, lecz nie określa rodzaju zagrożenia, co w warunkach zagrożeń pokojowych jest niezwykle istotne. Taki sygnał powinien determinować nasze zachowanie. Dlatego też koniecznym jest aby sygnał syreny został uzupełniony innym, bardziej precyzyjnym źródłem informacji, możliwie ogólnodostępnym. Takim szybkim i ogólnodostępnym źródłem informacji są rozgłośnie radiowe, które w krótkim czasie mogą objąć dużą iloąć odbiorców. Osoba słysząca sygnał syreny powinna (jeżeli jest to możliwe) jak najszybciej włączyć radioodbiornik, ustawić na kanale pracy rozgłośni regionalnej, skąd precyzyjnie zostanie poinformowana o rodzaju zagrożenia, sposobie zachowania się, postępowania lub zabezpieczenia w sposób doraźny swojego mienia.

Pełny wykaz sygnałów alarmowych jest dostępny pod poniższym adresem WWW:

http://www.katowice.uw.gov.pl/urzadkatowice.php?czk/czk_alarm_zag

wszystkie
początek strony