Z dziejów ziemi raciborskiej... - kolejna publikacja o bogatej przeszłości Raciborszczyzny...

2003-11-25, Wtorek
„Z dziejów ziemi raciborskiej” – to tytuł książki będącej efektem realizowanego przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Starostwo Powiatowe w Raciborzu projektu „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin”. To kolejna, cenna publikacja o bogatej przeszłości ziemi raciborskiej. Książka dostępna jest we wszystkich bibliotekach na terenie powiatu raciborskiego. Projekt pn. „Historia lokalna na przykładzie wybranych powiatów, miast i gmin” realizowany był w powiecie raciborskim od stycznia 2001 r. do czerwca 2002 r. W tym czasie Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Starostwo Powiatowe w Raciborzu zorganizowali wspólnie cykl wykładów poświęconych dziejom ziemi raciborskiej. Spotkania odbywały się w cyklu co miesięcznym, w każdej z gmin powiatu. Wygłoszone podczas spotkań teksty zebrane zostały w książce zatytułowanej „Z dziejów ziemi raciborskiej”. Publikacja składa się z trzech części: miejsca, ludzie, problemy. Książka ukazała się pod redakcją dr. Jana Neuberga, uzyskała bardzo dobrą recenzję prof. Franciszka Białego. Wśród autorów publikowanych tekstów: dr Kornelia Lach, Paweł J. Newerla, Henryk Siedlaczek, Grzegorz Wawoczny, dr Ryszard Kincel, ks. dr Henryk Rzega, Matthias Lempart, Norbert Mika, Piotr Sput, Benedykt Motyka, Josef Gonschior i Krystian Strzondała. Wstępem zbiór tekstów opatrzył znany raciborski historyk dr Ryszard Kincel. Starostwo Powiatowe w Raciborzu i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej organizują promocję książki „Z dziejów ziemi raciborskiej”. Będzie to okazja do spotkania z autorami referatów i dyskusji. Spotkanie odbędzie się 04.12.br. o godz. 17.00 w sali kameralnej Domu Kultury „Strzecha” w Raciborzu przy ul. Londzina 38. Publikacja sfinansowana została ze środków Republiki Federalnej Niemiec i Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Książka dostępna jest dla szerokiego grona odbiorców we wszystkich bibliotekach na terenie powiatu raciborskiego – zarówno szkolnych, jak i publicznych.