ZAPOWIEDZI WYDARZEŃ (10.-16.10.2005)

Wtorek, 11.10.2005 r.

Posiedzenie Zarządu Powiatu Raciborskiego
Miejsce; Starostwo Powiatowe w Raciborzu

Godz. 12.00 Spotkanie z nauczycielami, którzy w tym roku otrzymali nagrody Starosty Raciborskiego w dziedzinie oświaty
Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu
Co roku wyróżniający się w swojej pracy nauczyciele i pracownicy szkół, dla których Powiat Raciborski jest organem prowadzącym, otrzymują nagrody Starosty Raciborskiego w dziedzinie oświaty. Nagrody wręczane są tradycyjnie podczas uroczystych powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej.
W związku z faktem złożenia przez Henryka Siedlaczka mandatu radnego powiatowego i urzędu Starosty Raciborskiego, chcąc podziękować pedagogom za dotychczasową współpracę, Starosta Siedlaczek spotka się wcześniej z nagrodzonymi nauczycielami.
W tym roku nagrodami Starosty Raciborskiego w dziedzinie oświaty uhonorowanych zostało 18 nauczycieli i pracowników szkół.
UWAGA - redakcje: Serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów do udziału w spotkaniu.

Środa, 12.10.2005 r.

Godz. 09.00 XXXIV nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Raciborskiego
Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu
Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Raciborskiego zwołana jest w związku z uzyskaniem mandatu posła Rzeczypospolitej Polskiej przez Henryka Siedlaczka oraz złożeniem przez niego rezygnacji ze stanowiska Starosty Raciborskiego.
Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie powiatowym, rezygnacja ze stanowiska starosty Raciborskiego jako przewodniczącego zarządu powiatu jest równoznaczna z rezygnacją wszystkich członków zarządu.
Podczas nadzwyczajnej sesji rozpatrzone zostaną uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji Starosty Raciborskiego, Wicestarosty oraz członków Zarządu Powiatu Raciborskiego. Podjęte zostaną także uchwały w sprawie wyboru nowego Zarządu Powiatu.

Czwartek, 13.10.2005 r.

Godz. 09.30 Powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej
Miejsce: Zespół Szkół Specjalnych w Raciborzu (ul. Królewska)
Tradycyjnie już w jednej z placówek oświatowych, dla której organem prowadzącym jest Powiat Raciborski, w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej organizowane są powiatowe obchody DEN. Podczas uroczystości wręczane są nagrody Starosty Raciborskiego w dziedzinie oświaty.
W tym roku powiatowe obchody Dnia Edukacji Narodowej odbędą się w Zespole Szkół Specjalnych w Raciborzu. W uroczystości udział wezmą przedstawiciele władz powiatu ze Starostą Raciborskim na czele oraz pracownicy placówek oświatowych. Podczas spotkania tradycyjnie wręczone zostaną nagrody Starosty w dziedzinie oświaty dla wyróżniających się w swojej pracy pracowników placówek oświatowych, dla których Powiat Raciborski jest organem prowadzącym.
W tym roku takimi nagrodami uhonorowanych zostało 18 osób. W części artystycznej program przygotowany przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Specjalnych w Raciborzu.
UWAGA - redakcje: Serdecznie zapraszamy przedstawicieli mediów do udziału w uroczystości.

Godz. 12.00 Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2005/2006 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu
Miejsce: PWSZ w Raciborzu (ul. Słowackiego)
To już czwarta inauguracja roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Przypomnijmy, uczelnia powstała 1 lutego 2002 r. na bazie działającego tu od roku 1992 Kolegium Nauczycielskiego (dawne Studium Nauczycielskie).
W programie uroczystości: wystąpienie JM Rektora PWSZ prof. dr hab. Joachima Raczka, immatrykulacja oraz wykład inauguracyjny prof. dr hab. Alfreda Czogały pt. "O zadziwiającej efektywności matematyki".
W uroczystej inauguracji roku akademickiego 2005/2006 udział wezmą również przedstawiciele władz samorządowych Powiatu Raciborskiego.

Niedziela, 16.10.2005 r.

Godz. 17.00 X Festiwal Muzyki Organowej "Muzyka w starym opactwie" - ostatni koncert
Miejsce: Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach
Będzie to już ostatni koncert z cyklu "Muzyka w starym opactwie" w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Organowej. Wystąpi jeden z najlepszych obecnie w Polsce Chór Chłopięcy "Pueri Cantores Sancti Nicolai" z Bochni pod dyrekcją ks. Stanisława Adamczyka. Koncert śpiewaków z Bochni będzie zatem godnym uwieńczeniem tegorocznych spotkań z muzyką sakralną w Rudach. Poza tym wpisze się doskonale w obchodzony 16 października już po raz piąty Dzień Papieski oraz zakończy I Diecezjalny Kongres Muzyki Liturgicznej, jaki odbywać się będzie w Gliwicach w dniach od 14 do 16 października br.
Od maja do października 2005 roku w pocysterskim Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach rozbrzmiewa muzyka dawnych i współczesnych mistrzów. Jak co roku w tym okresie odbywa się tu bowiem Festiwal "Muzyka w Starym Opactwie", organizowany przez Studium Muzyki Kościelnej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, Filię w Gliwicach i Rzymskokatolicką Parafię w Rudach. W ramach festiwalu, każdego miesiąca (od maja do października) w Sanktuarium Matki Bożej Pokornej w Rudach odbywają się koncerty muzyki organowej. Początek zawsze o godz. 17.00.
Festiwal realizowany jest przy wsparciu środków finansowych Samorządu Województwa Śląskiego i Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Patronat medialny sprawują: "Nowiny Raciborskie", gliwicki "Gość Niedzielny"i Diecezjalne Radio PLUS.