Zagraniczne praktyki zawodowe dla uczniów "Mechanika"...

2006-02-16, Czwartek

Unijny program Leonardo da Vinci jest programem stworzonym przez Komisję Europejską w 1994 roku w celu wdrażania polityki Wspólnoty Europejskiej w zakresie kształcenia i szkolenia zawodowego, do którego Polska przystąpiła w 1998 roku. Głównym założeniem programu jest propagowanie działań, które koncentrują się na poprawie jakości systemów kształcenia zawodowego uczniów, studentów czy bezrobotnych oraz dostosowywaniu systemu edukacji zawodowej do potrzeb rynku pracy. Cele programu mogą być osiągnięte m.in. przez wysyłanie uczniów - stażystów na praktykę zawodową do krajów Unii.

W ramach Leonardo da Vinci instytucja (np. szkoła) szuka zagranicznych partnerów, którzy zainteresowani współpracą międzynarodową przyjmą uczniów czy pracowników na staż. Organizacja wysyłająca zgłasza następnie swój pomysł - projekt na konkurs projektów i jeśli projekt zostanie zatwierdzony, otrzymuje dotację na jego realizację. Projekty oceniają eksperci krajowi i unijni pod kątem promowania wymiaru europejskiego w systemach kształcenia zawodowego i współpracy międzynarodowej.

Do konkursu projektów programu Leonardo da Vinci ZSM w Raciborzu przystąpił jako organizacja wysyłająca. Opracowany przez mgr Konrada Hajdasza, we współpracy z dr Norbertem Bubą, projekt uzyskał w konkursie krajowym wysoką ocenę 1,5 (w skali od 1 do 4, gdzie 1 to najwyższa nota).

Projekt zatwierdzony do realizacji i dofinansowania unijnego przewiduje wysłanie na miesięczne staże do oddziału SIEMENS'a w Brunszwiku w Dolnej Saksonii czterech grup uczniów technikum z "Mechanika". Projekt realizowany jest od października 2005 roku do kwietnia 2007 roku. Pierwsza grupa 10 uczniów z klasy IIIc technikum wyjeżdża już 19 lutego br., a wróci do domów 20 marca br. W sumie szansę na lepszy start w życie zawodowe otrzyma 40 uczniów "Mechanika". Projekt jest więc przedsięwzięciem długofalowym, a podkreślić należy, że w dalszej perspektywie szkoła planuje nawiązać współpracę z firmami i instytucjami z Francji i Anglii w celu zapewnienia stażu-praktyk miesięcznych uczniom.

Staże są całkowicie bezpłatne dla uczniów, ponieważ na realizację całego stażu Krajowa Agencja Programu Leonardo Da Vinci przyznała dotację w kwocie ponad 48 tys. Euro. Tak wysoko oceniony projekt zakłada także przyjęcie na staż uczniów z Niemiec, którzy podnosiliby swoje kwalifikacje zawodowe i umiejętności w zakładach od lat życzliwych szkole i uznanych w świecie firmach raciborskich takich jak: Prevac, Rafako, Koltech czy Carbon S.A. (dawny ZEW).

Projekty w ramach unijnego programu Leonardo da Vinci, zwłaszcza projekty z zakresu wymian i staży, przeznaczone są przede wszystkim dla ludzi młodych w okresie ich kształcenia zawodowego, czyli uczniów np. techników, studentów, absolwentów czy bezrobotnych zdobywających kwalifikacje zawodowe. Dotacja unijna pozwala na zorganizowanie kształcenia zawodowego takiego jak staż zawodowy w kraju unijnym, w firmie czy organizacji partnerskiej przez minimum 3 tygodnie, a maksymalnie do 9 miesięcy, a w przypadku studentów nawet 12 miesięcy. Warto dodać, że każde szkolenie, zdobyte kwalifikacje i umiejętności, odbyte staże dokumentowane będą w unijnym dokumencie Europass Mobility, potwierdzającym kwalifikacje zawodowe uznawane, na mocy porozumienia międzynarodowego, we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Jest to więc szansa dla młodych ludzi na zyskanie w Unii statusu pracownika o uznanych kwalifikacjach zawodowych, mimo ukończenia szkoły czy uczelni w Polsce.

Zespół Szkół Mechanicznych w Raciborzu, poprzez wdrożenie projektu Leonardo da Vinci i organizowanie stażu za granicą, pogłębia swoją ofertę edukacyjną, stwarzając tym samym nowe możliwości uzupełnienia szkolenia praktycznego, a co za tym idzie, lepszego startu zawodowego młodzieży naszego regionu. Oby uczniowie wykorzystali swoją szansę na sukces, jaką stwarza projekt programu Unii Europejskiej. Więcej informacji o projekcie, jego realizacji i efektach można będzie znaleźć niebawem na szkolnej stronie internetowej www.mechanik.rac.pl

Oprac.: mgr Konrad Hajdasz, koordynator programu Leonardo da Vinci w ZSM w Raciborzu

wszystkie
początek strony