Zakończył się IV Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny w Raciborzu...

2005-06-06, Poniedziałek
Statuetka Grand Prix Koncertem Galowym 5 czerwca br. w Raciborskim Centrum Kultury zakończył się IV Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej Racibórz 2005. Najwyższe trofeum festiwalowe, Grand Prix, zdobyła Katarzyna Poczebut z Raciborza. Po raz pierwsz Grand Prix festiwalu trafiło do uczestniczki konkursu wiersza ekologicznego.

IV Ogólnopolski Festiwal Ekologiczny Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej odbywał się w Raciborzu w dniach od 31 maja do 5 czerwca br. Spośród nadesłanych z całego kraju ponad 90 zgłoszeń, w festiwalu udział wzięło 61młodych ludzi, którzy poprzez swoją twórczość manifestują troskę o "Ziemię - naszą zieloną ojczyznę" oraz wyrażają swoje życzenie, "aby drzewa były po prostu zielone...". W czasie dni festiwalowych odbywały się warsztaty wokalne i literackie, seminaria, wycieczki i warsztaty ekologiczne. Festiwalowi tradycyjnie już towarzyszyły również liczne imprezy otwarte, a wśród nich m.in. koncert laureatów poprzednich edycji festiwalu, festyn ekologiczny, czy plenerowy koncert konkursowy piosenki ekologicznej na dziedzińcu Zamku Piastowskiego i wreszcie Koncert Galowy, który również miał się odbyć w przepięknej scenerii zamku, ale ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne przeniesiony został do sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury.

Uczestnicy podczas wielkiego finału festiwaluW ramach Festiwalu Ekologicznego rozgrywane są dwa konkursy - wiersza ekologicznego i piosenki ekologicznej. W tym roku pracom jury konkursu wiersza przewodniczył znany artysta i bard krakowskiej "Piwnicy Pod Baranami" Leszek Wójtowicz (członkowie: Sławomir Janowski i Andrzej Biskup), zaś jury konkursu piosenki znana ze szklanego ekranu dziennikarka Telewizji Polonia i współtwórczyni wielu telewizyjnych audycji muzycznych Dorota Szpetkowska (członkowie: Mirosława Knapik, Barbara Skarżyńska i Mira Stanisławska-Meysztowicz). W obu konkursach 61 uczestników (33 uczestników konkursu wiersza i 28 konkursu piosenki) rywalizowało w trzech kategoriach - w konkursie wiersza ekologicznego były to szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna, zaś w konkursie piosenki - kategorie wiekowe 7-12 lat, 13-16 lat i 17-20 lat.

W konkursie wiersza ekologicznego jury postanowiło przyznać:
a) w grupie szkół podstawowych: I miejsce - Anna Bożewicz z Ełku, II miejsce Katarzyna Kałuzińska z Raciborza, III miejsce - Anna Wiśniewska z Raciborza; wyróżnienia - Anita Popis z Komorowa, Alina Mika z Raciborza, Adam Pieruszka z Raciborza;
b) w grupie szkół gimnazjalnych: I miejsce - Amelia Chrabąszcz z Kostomłotów, II miejsce - Igor Sokołowski z Warszawy, III miejsce - Daria Stoś z Nędzy; wyróżnienia - Agnieszka Adamowicz z Warszawy, Sonia Siemianowska z Bierunia, Magdalena Stolarz z Bierunia i Anna Paczkowska z Komorowa;
c) w grupie szkół ponadgimnazjalnych: I miejsce - Aleksandra Mazur z Wodzisławia Śląskiego, II miejsce - Karolina Hołyńska z Wodzisławia Śląskiego, III miejsce - Marta Kowalska z Katowic; wyróżnień nie przyznano.

W konkursie piosenki ekologicznej jury postanowiło przyznać:
a) w I kategorii wiekowej 7-12 lat: I miejsce - Paulina Janiszewska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Komorowie, II miejsce - Judyta Pisarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Raciborzu, III miejsce - Agnieszka Stosz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Adamowicach; wyróżnienia - Dorota Podleśny ze Szkoły Podstawowej w Jejkowicach, Martyna Śrubarz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Żorach, Barbara Szymura z Miejskiego Ośrodka Kultury w Żorach;
b) w II kategorii wiekowej 13-15 lat: I miejsce - Roksana Lewak z Gimnazjum nr 1 w Raciborzu, II miejsce - Mateusz Piecowski ze Szkoły Podstawowej w Gaszowicach, III miejsce - Małgorzata Oleś z Gimnazjum w Jejkowicach; wyróżnień nie przyznano;
c) w III kategorii wiekowej 16-20 lat: I miejsce - Agnieszka Skotniczna z Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie, II miejsce - Kamila Stolarczyk z Gimnazjum nr 4 w Inowrocławiu, III miejsce - Barbara Zachnik z Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Bytomiu; wyróżnień nie przyznano.

Laureaci konkursów piosenki ekologicznej i wiersza ekologicznego otrzymali statuetki złotej, srebrnej i brązowej Kuli Ziemskiej oraz cenne nagrody rzeczowe.

Katarzyna Poczebut z RaciborzaNajwyższe trofeum IV Ogólnopolskiego Festiwalu Ekologicznego Piosenki i Wiersza dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej Racibórz 2005 zdobyła Katarzyna Poczebut z Raciborza.Laureatka reprezentowała Gimnazjum nr 2 w Raciborzu i uczestniczyła w konkursie wiersza ekologicznego.

Koncert Galowy festiwalu rejestrowany był przez Telewizję Polską S.A. Oddział w Katowicach. Relacje będzie można obejrzeć na antenie regionalnej "Trójki" (TVP 3 Katowice) 8 i 15 czerwca br. o godz. 17.05. Na zakończenie festiwalu tradycyjnie już odbył się też koncert gwiazdy, którą w tym roku był zespół "Carrantuohill" wraz z Robertem Kasprzyckim i grupą taneczną "Reelandia".

Festiwal Ekologiczny już po raz czwarty zorganizowało Starostwo Powiatowe w Raciborzu wraz z Urzędem Miasta Racibórz i Młodzieżowym Domem Kultury w Raciborzu. Festiwal odbywa się dzięki finansowemu wsparciu wielu instytucji i sponsorów. Impreza współfinansowana jest m.in. ze środków funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej - Narodowego w Warszawie, Wojewódzkiego w Katowicach, Powiatowego w Raciborzu i Gminnego w Raciborzu.

Patronat medialny nad imprezą sprawują: Telewizja Polska Katowice, Raciborska Telewizja Kablowa, Radio Vanessa FM, Raciborski Portal Internetowy "ww.raciborz.com.pl", "Nowiny Raciborskie" i czasopisma "Eko Świat", "Eko i My", "Poznajmy Las", "Las Polski".