Zakończyła się realizacja projektu FIO Śląskie Lokalnie - inicjatywy w powiecie raciborskim

2016-12-28, Środa

Od czerwca 2014 do listopada 2016 dwie organizacje pozarządowe: Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika  oraz Fundusz Lokalny Ramża z Czerwionki-Leszczyn realizowały program grantowy FIO-Śląskie Lokalnie.

W ramach 6 konkursów grantowych dofinansowanych zostało 500 inicjatyw lokalnych i projektów społecznych zrealizowanych na terenie województwa śląskiego na łączną kwotę ponad 2 milionów złotych.

Pojedynczy grant udzielany był w wysokości maksymalnej 5 tys. zł. O grant mogły wnioskować:
- młode organizacje pozarządowe (funkcjonujące nie dłużej niż 18 miesięcy) z przeznaczeniem na rozwój, w tym np. na zakup sprzętu biurowego, adaptację lokalu czy szkolenie kadry,
- grupy nieformalne mieszkańców na realizację społecznych mikroprojektów lokalnych.

Na terenie powiatu raciborskiego, w ramach udzielonych grantów, zrealizowane zostały 3 inicjatywy:

- “W zdrowym seniorze zdrowy duch”, projekt przygotowany i zrealizowany przez i dla seniorów z Gminy Krzanowice od czerwca do października 2015 r. W ramach inicjatywy zorganizowane zostały spotkania z dietetykiem, rehabilitantem, warsztaty i zajęcia praktyczne z nordic walking, wyjazdy na basen do Raciborza. Dodatkowo, seniorzy spędzili wspólnie czas na dwóch wycieczkach rowerowych z przedstawicielami sekcji rowerowej PTTK, zwiedzaniu kościółka Św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich oraz na spotkaniu przy grillu. Projekt realizowany był od czerwca do października 2015 r.

- Remont i wyposażenie pomieszczeń oraz sal terapeutycznych w ośrodku Stowarzyszenia "Spektrum" w Raciborzu. Organizacja pomaga dzieciom z zaburzeniami autyzmu oraz ich rodzinom. W odnowionej siedzibie przy ul. Szkolnej organizowane są codzienne zajęcia warsztatowe i terapeutyczne oraz okazjonalne wydarzenia. Prace remontowe zrealizowane zostały w 2015 r.

- "Światło na Park. Artystyczna rewitalizacja Ogrodu Jordanowskiego w Raciborzu" projekt grupy inicjatywnej w ramach Raciborskiego Stowarzyszenia Kulturalnego ASK. Działania polegały na przeprowadzeniu warsztatów filmowych dla dzieci i młodzieży ze świetlicy "Przystań" przy ul. Karola Miarki, warsztatów plastycznych dla seniorów z Akademii AS oraz warsztatów bębniarskich dla chętnych. Efekty warsztatów: film "Jordan", wystawa prac plastycznych "Podwórka dzieciństwa" oraz występ bębniarski zaprezentowane zostały podczas artystycznego pikniku rodzinnego zroganizowanego w Ogrodznie Jordanowskim w październiku 2014 r. Projekt realizowany był od września do listopada 2014 r.

Program FIO-Śląskie Lokalnie oparty był o mechanizm tzw. regrantingu, czyli instrumentu polegającego na przekazywaniu środków publicznych otrzymanych z dotacji, np. z ministerstwa/województwa/gminy przez organizację pozarządową zwaną operatorem, na rzecz innych podmiotów w  formie grantów. Regranting jest jednym z przykładów modelowej współpracy  administracji publicznej i organizacji pozarządowych. Model opracowany został w 2012 r. przy udziale przedstawicieli Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, zespołu Związku Miast Polskich, Instytutu Spraw Społecznych, Collegium Civitas, Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich oraz Sieci SPLOT.

Program FIO-Śląskie Lokalnie dofinansowany był ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.


Więcej informacji o Programie FIO Śląskie Lokalnie: www.slaskielokalnie.pl

Fot.: Urząd Miejski Krzanowice, Stowarzyszenie Spektrum, Stowarzyszenie ASK.

 

wszystkie
początek strony