Zakończyły się warsztaty analizy potencjału zawodowego dla bezrobotnych, przy współpracy rządu Niemiec...

2005-10-27, Czwartek

Uczestnicy warsztatów wraz z treneramiGrupa 10 młodych bezrobotnych, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Raciborzu i długotrwale pozostających bez zatrudnienia, wzięła udział w warsztatach pn. "Analiza potencjału zawodowego". Warsztaty przeprowadzili specjaliści z Jugend Forum Młodych w Opolu, a sfinansowane zostały przez rząd niemiecki.

Od pół roku rząd Niemiec bada na terenie Polski południowej przyczyny bezrobocia. Jednym z elementów tych badań są warsztaty z zakresu doradztwa zawodowego, psychologii, komunikacji społecznej. Dzięki zaangażowaniu Leonarda Malcharczyka, na co dzień sekretarza w Wicekonsulacie RFN w Opolu, a jednocześnie członka Zarządu Powiatu Raciborskiego, takie warsztaty przeprowadzone zostały także w powiecie raciborskim.

Dzięki zaangażowaniu Leonarda Malcharczyka, warsztaty udało się przeprowadzić w RaciborzuW marcu br. warsztaty "Analiza potencjału zawodowego" miały być przeprowadzone na Raciborszczyźnie po raz pierwszy. Wtedy jednak przedsięwzięcie spotkało się z bardzo małym zainteresowaniem osób bezrobotnych. Po raz drugi przedsięwzięcie postanowiono zrealizować w październiku, tym razem zainteresowała się nim grupa 10 osób.

Przez kilka dni 10 młodych bezrobotnych, pozostających długotrwale bez pracy, uczestniczyło w warsztatach z zakresu doradztwa zawodowego, ale również psychologii i komunikacji społecznej. Zajęcia odbywały się w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Raciborzu. Prowadzili je specjaliści z Jugend Forum Młodych w Opolu. Starali się oni wskazać młodym bezrobotnym ich słabe i mocne strony, a tym samym różne możliwości przekwalifikowania i zatrudnienia. Badali także ich predyspozycje do pracy indywidualnej i grupowej.

BEzrotbotni otrzymali certyfikatyWarsztaty zakończyły się wręczeniem certyfikatów "Analizy potencjału zawodowego". Uroczystość ta odbyła się 25 października br. w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Raciborzu, a wzięli w niej udział Starosta Raciborski Jerzy Wziontek, członek Zarządu Powiatu Leonard Malcharczyk, przedstawiciele Jugend Forum Młodych oraz kierownik administracyjny CKU Czesław Kuzdrowski. Uczestniczący w warsztatach bezrobotni byli zadowoleni z projektu i zgodnie potwierdzili, że warto wziąć udział w takim przedsięwzięciu, gdyż odkrywa się nieznane dotąd zdolności i możliwości zatrudnienia.

W przyszłym roku samorząd powiatu raciborskiego zamierza nadal współpracować z Jugend Forum Młodych w Opolu. W planach jest przeprowadzenie warsztatów w zakresie predyspozycji zawodowych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.