Zapowiedzi wydarzeń (08.-14.09.2003)

2003-09-08, Poniedziałek
Poniedziałek, 08.09.2003 r. Godz. 10.00 Posiedzenie Zarządu Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku Miejsce: Rybnik Członkowie Zarządu Związku omówią m.in. przygotowania do konferencji, organizowanej przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, poświęconej możliwościom pozyskiwania środków z funduszu strukturalnych UE przez samorządy. Konferencja odbędzie się w dniach 30.09.-01.10.br. w Jastrzębiu-Zdroju. Ponadto członkowie Zarządu Związku podejmą uchwałę w sprawie logotypu Związku. W posiedzeniu Zarządu udział weźmie również Wicestarosta Powiatu Raciborskiego, Adam Hajduk. Godz. 11.00 Lekcja obywatelska w Starostwie Powiatowym w Raciborzu Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu Na prośbę uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 18 w Raciborzu, w Starostwie Powiatowym odbędzie się lekcja obywatelska. Wezmą w niej udział uczniowie klas Va i Vb. Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek i Sekretarz Powiatu Mirosław Lenk opowiedzą o samorządności w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowaniu samorządu powiatowego w Raciborzu. Godz. 13.00 Spotkanie z uczniami Liceum nr 1968 w Moskwie, goszczącymi w II LO w Raciborzu Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu Uczniowie z Liceum nr 1968 w Moskwie goszczą w II Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Raciborzu. Obie szkoły podjęły współpracę partnerską. Jej głównym celem jest wymiana młodzieży. Podczas wspólnych pobytów młodzież raciborskiego liceum ma okazję w praktyce szlifować język rosyjski, który jest nauczany w szkole. Program wizyty uczniów z Moskwy przewiduje również spotkanie z władzami samorządowymi. Młodzież przyjmie w Starostwie Powiatowym w Raciborzu Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek. Wtorek, 09.09.2003 r. Godz. 08.00 Posiedzenie Zarządu Powiatu Raciborskiego Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu Środa, 10.09.2003 r. Godz. 13.00 Konwent Wójtów, Burmistrzów, Prezydenta Miasta i Starosty Raciborskiego Miejsce: Krzyżanowice Podczas kolejnego spotkania Konwentu Wójtów, Burmistrzów, Prezydenta Miasta i Starosty Raciborskiego samorządowcy omówią m.in. sprawy związane z inwestycjami drogowymi. Tym razem samorządowcy powiatu raciborskiego spotkają się w Krzyżanowicach. Czwartek, 11.09.2003 r. Godz. 13.00 Uroczystość wręczenia aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego i mianowanego dla nauczycieli szkół, dla których organem prowadzącym jest Powiat Raciborski Miejsce: Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu (ul. K. Miarki) Akty nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciele szkół, dla którym Powiat Raciborski jest organem prowadzącym, odbiorą z rąk Starosty Raciborskiego Henryka Siedlaczka i Etatowego Członka Zarządu Powiatu Jerzego Wziontka. Wyjazd grupy pływaków z MKS – SMS „Victoria” Racibórz na XIX Międzynarodowe Zawody Pływackie w Werdohl (Powiat Märkischer) XIX Międzynarodowe Zawody Pływackie, organizowane przez klub SV 08 Werdohl, odbędą się w dniach 13.-14.09.br. w Werdohl. W zawodach uczestniczyć będzie także 40-osobowa grupa młodzieży zrzeszonej w MKS – SMS „Victoria” Racibórz. Są to uczniowie Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego, Liceum Mistrzostwa Sportowego oraz Podstawowej Szkoły Sportowej nr 15 w Raciborzu. Udział pływaków z Raciborza w imprezie to kolejny efekt współpracy partnerskiej nawiązanej w marcu 2000 r. pomiędzy Powiatem Raciborskim a Powiatem Märskicher. We wrześniu 2001 r. samorządy podpisały umowę o partenerstwie, która przewiduję współpracę w zakresie edukacji, kultury i sportu, opieki społecznej oraz gospodarki. W bieżącym roku rozpoczęta została współpraca pomiędzy Powiatem Raciborskim a Powiatem Märkischer na polu gospodarczym oraz rozszerzana jest wymiana sportowa. Niedziela, 14.09.2003 r. Godz. 09.45 Dożynki Gminne – Gmina Kuźnia Raciborska Miejsce: Turze Gospodarzem tegorocznego Święta Plonów w Gminie Kuźnia Raciborska jest sołectwo Turze. Na zaproszenie władz samorządowych w Kuźni Raciborskiej, w dożynkach udział weźmie również Starosta Raciborski Henryk Siedlaczek. Godz. 12.45 Dożynki Gminne – Gmina Krzyżanowice Miejsce: Krzyżanowice Władze powiatu reprezentować będzie Wicestarosta Adam Hajduk. Wyjazd grupy nauczycieli z Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu na „Baltic Meeting 2003” w Kappeln (Niemcy) „Baltic Meeting 2003” odbędzie się w dniach 14.-18.09.br. To spotkanie integracyjne nauczycieli szkół zawodowych z Polski (Powiat Raciborski), Węgier, Litwy i Niemiec (Miasto Rendsburg). Tematem rozmów będą możliwości współpracy pomiędzy szkołami. W „Baltic Meeting 2003” udział weźmie także czterech nauczycieli z Zespołu Szkół Mechanicznych w Raciborzu. To efekt ostatniej wizyty w kwietniu br. w Rendsburgu Starosty Raciborskiego Henryka Siedlaczka. Wówczas uzgodniono m.in. zacieśnienie kontaktów pomiędzy samorządami, poprzez nawiązanie współpracy ze szkołami zawodowymi w Rendsburgu i Powiecie Raciborskim. Kontakty partnerskie Powiatu Raciborskiego z niemieckim miastem Rendsburg trwają od 2000 r. W 2001 r. podpisany został list intencyjny o współpracy pomiędzy samorządami.