Zapowiedzi wydarzeń (22.-28.09.2003)

2003-09-22, Poniedziałek
Poniedziałek, 22.09.2003 r. Godz. 12.00 Posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji Rady Powiatu Raciborskiego Miejsce: Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu (ul. Kozielska 17) Członkowie Komisji zajmą się m.in. oceną naboru do szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2003/2004, a także omówią materiały na sesję Rady Powiatu w dniu 30.09.br. Wtorek, 23.09.2003 r. Godz. 08.00 Posiedzenie Zarządu Powiatu Raciborskiego Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu Środa, 24.09.2003 r. Godz. 12.00 Kontrola Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Raciborskiego w Starostwie Powiatowym w Raciborzu Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu Członkowie Komisji zajmą się analizą wykonania budżetu Powiatu Raciborskiego za I półrocze 2003 r. Godz. 14.00 Posiedzenie Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Raciborskiego Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu Członkowie Komisji zajmą się m.in. działalnością spółek wodnych, ponadto omówią materiały na sesję Rady Powiatu w dniu 30.09.br. Czwartek, 25.09.2003 r. Godz. 14.00 Posiedzenie Komisji Rozwoju Gospodarczego, Promocji i Współpracy z Zagranicą Rady Powiatu Raciborskiego Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu Członkowie Komisji omówią m.in. materiały na sesję Rady Powiatu w dniu 30.09.br. Godz. 15.00 Dyżur radnych Rady Powiatu Raciborskiego – Roman Głowski Miejsce: Biuro Rady Powiatu – Starostwo Powiatowe w Raciborzu (ul. Klasztorna 6), pok. nr 23 Tym razem mieszkańcy powiatu raciborskiego mogą się spotkać z radnym Romanem Głowskim, który pełnić będzie swój dyżur w godz. od 15.00 do 16.00 w Biurze Rady Powiatu. Godz. 16.00 Ogólnopolska Konferencja pt. „Szkolnictwo specjalne – teraźniejszość i przyszłość” – otwarcie konferencji Miejsce: Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu (ul. K. Miarki) Ogólnopolska konferencja „Szkolnictwo specjalne – teraźniejszość i przyszłość” odbędzie się w dniach 25.-26.09.br. w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu, pod honorowym patronatem Starosty Raciborskiego Henryka Siedlaczka i Starosty Lublinieckiego Jana Demarczyka. Organizatorem konferencji jest Starostwo Powiatowe w Raciborzu. Głównym tematem konferencji będzie finansowanie szkolnictwa specjalnego. Tzw. wagi w szkolnictwie specjalnym, nie pokrywają rzeczywistych kosztów funkcjonowania placówek specjalnych. Koszt kształcenia ucznia w ośrodku specjalnym jest bardzo wysoki. Z powodu nie doszacowania wysokości tzw. wag dla ośrodków specjalnych, samorządy, które są organami prowadzącymi dla tego typu placówek, borykają się obecnie z poważnymi problemami finansowymi. Celem konferencji jest wypracowanie wspólnych wniosków uczestników spotkania, które być może wpłyną na zmianę decyzji rządu RP w sprawie określenia wysokości wag w szkolnictwie specjalnym. Wśród prelegentów konferencji, m.in.: prof. dr hab. Bohdan Szczepankowski (Kierownik Katedry Pedagogiki Wydziału Humanistycznego Akademii Podlaskiej w Siedlcach), prof. dr hab. Aniela Korzon (Kierownik Katedry Pedagogiki Specjalnej Akademii Pedagogicznej w Krakowie), a także wystąpienia przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, dyrektorów szkół specjalnych i ośrodków szkolno-wychowawczych. Swój udział w dwudniowej konferencji zapowiedzieli przedstawiciele rządu i samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych z terenu całej Polski. Wizyta delegacji z Powiatu Wrexham (Walia) w powiecie raciborskim Z wizytą w powiecie raciborskim w dniach 25.-28.09.br. gościć będzie 5-osobowa delegacja walijskiego Powiatu Wrexham: Aled Roberts – Mayor, Shan Wilkinson – Przewodnicząca Rady Powiatu, Isobel Garner – Starosta, Alan Watkins – Naczelnik Wydziały Kultury i Fred Czulowski – tłumacz. Delegacja walijska miała gościć w powiecie raciborskim w czerwcu br., ale w ostatniej chwili odwołała swój przyjazd ze względu na trwające wówczas zamieszki na ulicach Hrabstwa Wrexham przeciwników obecności w Iraku wojsk brytyjskich. Wizyta ma charakter roboczy. Goście z Walii zwiedzą powiat raciborski, odwiedzą także Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczna w Raciborzu oraz Bibliotekę Śląską w Katowicach. Ponadto program wizyty przewiduje oficjalne spotkania z władzami powiatu raciborskiego, a także spotkanie z młodzieżą uczestniczącą w projekcie „Młody Eurosamorządowiec”. Piątek, 26.09.2003 r. Ogólnopolska Konferencja pt. „Szkolnictwo specjalne – teraźniejszość i przyszłość” – II dzień konferencji Miejsce: Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu (ul. K. Miarki) Godz. 13.00 Wizyta delegacji z Powiatu Wrexham (Walia) w powiecie raciborskim – konferencja prasowa Miejsce: Starostwo Powiatowe w Raciborzu (ul. Klasztorna 6) ZAPRASZAMY serdecznie przedstawicieli zainteresowanych redakcji Sobota, 27.09.2003 r. Godz. 17.00 Uroczyste spotkanie podsumowujące dotychczasową działalność Caritas w Tworkowie (Gm. Krzyżanowice) Miejsce: Tworków (Gm. Krzyżanowice) W spotkaniu udział weźmie również Etatowy Członek Zarządu Powiatu Jerzy Wziontek.