Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Europejskie Igrzyska Młodzieżowe 2016 w Rendsburgu

2016-07-25, Poniedziałek

28 lipca w Rendsburgu rozpoczną się IX Europejskie Igrzyska Młodzieżowe 2016. Impreza potrwa do 1 sierpnia br. W spotkaniu po raz czwarty udział weźmie młodzież z powiatu raciborskiego. Ponad 50-osobowa reprezentacja ziemi raciborskiej składa się z młodych artystów i sportowców. Niemieckie miasto Rendsburg to partner zagraniczny powiatu.

Europejskie Igrzyska Młodzieżowe to cykliczna impreza, organizowana od 1980 roku. W wydarzeniu uczestniczy głównie młodzież z miejscowości/regionów będących partnerami Rendsburga. Do miasta przybędą przedstawiciele Niemiec, Szwecji, Danii, Estonii, Holandii, Francji oraz Polski. Łącznie ok. 800 gości – muzyków, sportowców, tancerzy, aktorów.

Przez cztery dni, od rana do wieczora, w Rendsburgu odbywać się będą liczne imprezy sportowe i kulturalne. Sportowcy z Rathenow i Rendsburga (Niemcy), Kristianstad (Szwecja), Aalborg (Dania), Haapsalu (Estonia), Almere (Holandii),  Vierzon (Francja) i powiat raciborski będą rywalizować w 10 dyscyplinach: lekka atletyka, piłka nożna, tenis stołowy, piłka ręczna, pływanie, golf, koszykówka, wioślarstwo, judo i badminton. Program kulturalny obejmuje warsztaty taneczne, wspólne przedstawienie w wykonaniu wszystkich uczestniczących reprezentacji oraz pokaz programu własnego. Nie zabraknie wydarzeń integracyjnych.

W tegorocznych Europejskich Igrzyskach Młodzieżowych powiat raciborski reprezentują:

w dziedzinie sportu:

- lekkoatleci (MKS SMS Victoria Racibórz / Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu),
- pływacy (MKS SMS Victoria Racibórz / Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Raciborzu),
- koszykarze (RKK UKS „Jedynka” Racibórz),
- piłkarki ręczne (UKS "Start" Pietrowice Wielkie),

a w dziedzinie kultury – grupa taneczna "SKAZA" działająca przy Raciborskim Centrum Kultury.

Do Rendsburga przyjedzie także delegacja oficjalna, której przewodniczyć będzie starosta Ryszard Winiarski.

Głównym celem Międzynarodowych Igrzysk Młodzieżowych jest zaprezentowanie dorobku kulturalnego i sportowego partnerów. Młodzi ludzie uczestniczą w różnego rodzaju konkurencjach sportowych oraz wymieniają się doświadczeniami prezentując swój dorobek w dziedzinie muzyki i tańca.

Przypomnijmy. Rendsburg był pierwszą jednostką administracyjną, z którą powiat nawiązał nieoficjalną współpracę. Od 2004 r. to oficjalny partner naszego powiatu.

Trzymamy kciuki za naszą reprezentację!

Strona Igrzysk: http://www.rendsburg.de/stadtverwaltung/jugendspiele.html