Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Ferie Zimowe 2015. Będzie się działo na Zamku Piastowskim

2015-01-22, Czwartek
Już wkrótce zimowe ferie. Zamek Piastowski w Raciborzu przygotował szereg atrakcji. Już 31 stycznia w sobotę odbędzie się wernisaż wystawy – historycznych nakryć głowy. Rusza tym samym kolejna edycja akcji Zamkowa Zimowa Akademia Nauki. Zwiedzanie zamku jak i udział w zamkowych wydarzeniach w czasie ferii w województwie śląskim od 2 do 15 lutego będzie darmowe zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych.

Przygotowaliśmy kilka ciekawych imprez. Sprawdź jakich! Już dziś polecamy zarezerwować sobie kilka terminów. 2 lutego, w poniedziałek w godz. 12.30-14.00 odbędą się zajęcia pn. „Chemia wokół nas” - warsztaty chemiczne z alchemikiem, które poprowadzi Bartłomiej Koźniewski, który przypomnijmy gościł na zamku w ubiegłym roku. Krótkim wykładom będą oczywiście towarzyszyć eksperymenty. Nie zabraknie również efektownych pokazów i eksperymentów do wykonania przez młodych uczestników. Zajęcia prowadzone przez niego cieszą się wielkim powodzeniem, zarówno wśród dzieci jak i osób dorosłych.

7 lutego przygotowaliśmy wielką niespodziankę dla młodzieży, w szczególności dla miłośników gier komputerowych. W zamkowych wnętrzach w godz. od 8.00 do 20.00 odbędzie się pierwszy Zamkowy Game Jam, wzorowany na światowym Global Game Jam. Czym dokładnie jest game jam? To wydarzenie polegające na stworzeniu gry (w grupach lub samodzielnie) na określony temat i w ścisłych ramach czasowych. Co roku bierze w nim udział mnóstwo ludzi z całego świata - rok temu było ich powyżej 10 tysięcy! Pierwszy Zamkowy Game Jam organizujemy wspólnie z raciborskim studio Devspire, którego przedstawiciel Robert Schmidt gościł na zamku w listopadzie ubiegłego roku podczas Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Podczas spotkania na zamku będzie można nauczyć się nowych rzeczy, zabłysnąć zdobytymi umiejętnościami lub też sprawdzić swoje możliwości, a także poznać ciekawych ludzi, którzy są pasjonatami tworzenia gier.

Dla miłośników mody - Zamek na jeden dzień zamieni się w profesjonalne studio fryzjerskie - będziemy czesać, układać i modelować włosy! Wspólnie z uczniami z Zespołu Szkół Zawodowych w Raciborzu w ramach akcji poznamy tajniki jak ciekawie się uczesać czy umalować na bal, który odbędzie się 13 lutego.

9 lutego (poniedziałek) w godz.12.00-14.00 – zapraszamy wszystkich chętnych (różne grupy wiekowe) na zajęcia teatralno-muzyczne, które poprowadzą Teresa Okaj i Łukasz Porwoł.

13 lutego odbędzie maskarada karnawałowa. Bal poprzedzą zajęcia plastyczne m.in. ozdabianie oraz malowanie masek karnawałowych, w których będzie można zatańczyć podczas balu. Będzie można pobawić się z instruktorami Fundacji Dr Clown. Zachęcamy aby wszystkie dzieci przyszły w przebraniu króla, księżniczki, rycerza lub innej bajkowej postaci. Dla tych, którzy nie będą mieć swojego przebrania zamek przygotował kilka strojów, w które będzie można się przebrać na miejscu. Przypomnijmy, Agencja Promocji Ziemi Raciborskiej zakupiła pod koniec 2014 roku kilkanaście różnych strojów. To niecodzienne wydarzenie potrwa około 2 godziny, od 18.00 do 20.00. W tym czasie rodzice bądź opiekunowie dzieci nie będą się nudzić, bo zamek zaprasza do sali konferencyjnej na spotkanie z raciborskimi i zamkowymi tajemnicami. Prelekcję wygłosi Grzegorz Wawoczny, autor monografii zamku.

14 lutego w święto zakochanych, czyli w Walentynki wszyscy zakochani i nie tylko będą mogli nauczyć się jak wykonać proste zabawki – serduszka, maskotki, pluszaki i inne ozdoby dla swojej drugiej połówki. Podczas warsztatów pokazane zostaną tajniki ich powstawania, a własnoręcznie wykonaną będzie można zabrać ze sobą. Zajęcia poprowadzą Paweł i Dominika Marcinkiewiczowie  z raciborskiej firmy Vicco, specjalizującej się w produkcji ręcznie wykonywanych zabawek. Zajęcia „Walentynkowe spotkanie z pluszakami” w godz. 10.00-12.00.

Szczegóły atrakcji i zajęć organizowanych podczas ferii są dostępne na: www.zamekpiastowski.pl