początek strony

Aktualności - Starostwo Powiatowe

Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Gala Kultury Mieszko AD 2014 - nagrody wręczone

2015-02-01, Niedziela
 
Dziś w Szymocicach odbyła się doroczna Gala Kultury Powiatu Raciborskiego. Wyróżniający się animatorzy kultury otrzymali nagrody Mieszko AD 2014. O oprawę artystyczną zadbała grupa teatralna “Trzynastka” pod opieką Elżbiety Kocyłowskiej oraz Orkiestra Dęta Gminy Nędza pod batutą Krzysztofa Fulneczka.

Laureaci nagrody starosty raciborskiego Mieszko AD 2014 w poszczególnych kategoriach:

TWÓRCZOŚĆ LITERACKA

Kornelia Lach
Dyrektor Zespołu Szkół w Krzanowicach. Organizator przedsięwzięć kulturalnych w gminie Krzanowice. Nawiązała współpracę zagraniczną ze szkołami w Czechach, Słowacji, Ukrainie i Niemczech. Jest znaną w całej Polsce badaczką kultury pogranicza polsko-czeskiego. Bierze udział w konferencjach o tematyce regionalnej, promuje i zachęca do poznawania regionu, jego zwyczajów i obrzędów, języka, stroju ludowego, zabytków i postaci. Posiada imponujący dorobek naukowy. Jest autorką wielu książek o kulturze pogranicza polsko-czeskiego. Ostatnia wydana pozycja to „Kult św. Floriana w powiecie raciborskim”.

ANIMACJA KULTURALNA

Joanna Muszała-Ciałowicz

Jest Dyrektorem Muzeum w Raciborzu. Prowadzi współpracę pomiędzy muzeami, archiwami, bibliotekami i galeriami, instytucjami kultury i urzędami w zakresie merytorycznym i organizacyjnym. Dba o ożywioną współpracę zagraniczną pomiędzy muzeami. Była organizatorem i wykonawcą projektu pn.: „Międzynarodowe Targi Konferencja Muzealna” w Ostrawie. Brała udział międzynarodowych warsztatach pn.: „Atrakcyjność sposobów prezentacji muzealnej na Śląsku dla zwiedzających z zagranicy” oraz kierowała organizacją międzynarodowego projektu pn.: „Kult św. Floriana na Śląsku”.

TWÓRCZOŚĆ PLASTYCZNA

Paweł Steuer
Artysta rzeźbiarz, samouk. Rzeźbi z pasją, głównie w drewnie lipowym. Pasjonuje się głównie tematyką ludową. Tworzy postacie świętych, przedstawicieli rzemiosł, szopki bożonarodzeniowe. Jego prace są znane także zagranicą.

TWÓRCZOSĆ ESTRADOWA – TANIEC

Manuela Krzykała

Jest instruktorem tańca w Raciborskim Centrum Kultury. Prowadzi Zespół Tańca Towarzyskiego SKAZA. Łącznie w skład zespołu w różnych grupach wchodzi ponad 300 osób. Zespół występuje w wielu przedsięwzięciach kulturalnych na terenie miasta i powiatu, m.in.: Dni Raciborza, Majówka z RCK, Piknik Rodzinny z Tygodnikiem „Nowiny Raciborskie”, Finał WOŚP.

TWÓRCZOSĆ ESTRADOWA – MUZYKA

Anna Wyszkoni

Jedna z najpopularniejszych wokalistek w Polsce, znana również na arenie międzynarodowej. Pochodzi z Tworkowa, z którym zawsze się utożsamia. Chętnie bierze udział w przedsięwzięciach kulturalnych na terenie powiatu: koncerty kolęd, dożynki. Co roku wydaje nowe piosenki i płyty.
  
SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIE W ZAKRESIE UPOWSZECHNIANIA KULTURY W MINIONYM ROKU

Ks. Piotr Spallek
Jest jednym z głównych organizatorów i inicjatorem organizacji „Roku Pamięci Bpa Józefa Gawliny” w powiecie raciborskim. Uroczystości z nim związane osiągnęły charakter ponadregionalny przez uczestnictwo zaproszonych gości z Krakowa, Łodzi, Wrocławia i Warszawy. Zorganizował konferencję podsumowującą Rok Bpa Józefa Gawliny, wystawę poświęconą biskupowi na Zamku Piastowskim w Raciborzu oraz zagospodarowanie miejsca po rodzinnym domu Bpa Gawliny – tzw. „Ogrody Gawliny”.

Nagrodę honorową za całokształt dorobku kulturalnego otrzymał Andrzej Rosół – muzyk, dyrygent, nauczyciel, pianista i organista. Organizator imprez muzycznych, propagator twórczości pochodzącego z Raciborza kompozytora Arnolda Ludwika Mendelssohna, wieloletni dyrygent i kierownik Raciborskiej Orkiestry Symfonicznej, założyciel i pianista Kwartetu Bramy Morawskiej. Organizator koncertów oratoryjno-kantatowych, w których do udziałów zaprasza solistów, chóry i artystów z całej Polski, koncertuje z Gliwicką Orkiestrą Symfoniczną i studentami PWSZ w Raciborzu, współpracuje z Teatrem Muzycznym w Gliwicach. Ma na swoim koncie koncerty symfoniczne z orkiestrami największych filharmonii w tej części Polski. W ubiegłym roku Kwartet Bramy Morawskiej obchodził jubileusz 10-lecia istnienia.

Tegoroczną galę, którą współorganizowali Powiat Raciborski oraz Gmina Nędza, prowadził Piotr Scholz.

FOT: Nowiny Raciborskie

wszystkie