Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

III Ogólnopolski Konkurs Piosenki Hiszpańskojęzycznej za nami

2015-04-20, Poniedziałek

W piątek 17 kwietnia w sali konferencyjnej Zamku Piastowskiego w Raciborzu odbył się III Ogólnopolski Konkurs Piosenki Hiszpańskojęzycznej, zorganizowany przez II Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Raciborzu, a konkretnie przez nauczycielkę języka hiszpańskiego i angielskiego, Joannę Opielę. Przed południem odbyły się przesłuchania konkursowe 36 zgłoszeń z 22 różnych szkół z takich miejscowości jak - Racibórz, Nędza, Rybnik, Żory, Opole, Bytom, Katowice, Bielsko-Biała, Wrocław, Kraków, Żywiec, Warszawa, Poznań oraz Szczecin. O godz. 17.00 rozpoczął się koncert laureatów. GRAND PRIX zdobyła Katarzyna Ignatowicz – VI LO w Krakowie. W trakcie zmagań konkursowych oraz koncertu finałowego przez zamkowe wnętrza przewinęło się blisko 250 osób.

Po obejrzeniu występów wokalnych wszystkich uczestników zgłoszonych do konkursu, jury w składzie: Marzena Korzonek - przewodnicząca jury (wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka), dr Sabina Deditius (pracownik Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego), Alicja Ploch-Burda (pracownik Raciborskiego Centrum Kultury, prowadzi dwa zespoły wokalne Perspektywa, prowadzi również śpiew w Zespole Pieśni i Tańca „Mała Strzecha” i „Strzecha”, koordynator wielu festiwali) oraz Agnieszka Kawulok (absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach – kierunek wokalistyka jazzowa, nauczycielka śpiewu, laureatka festiwali), wyłoniło następujących laureatów:

GRAND PRIX: Katarzyna Ignatowicz – VI LO w Krakowie

I miejsce: Weronika Tomaszewska – XXII LO im. Jose Marti w Warszawie
II miejsce: Weronika Stasiak, Jakub Steciuk – ZSO Nr 3 we Wrocławiu
III miejsce: Weronika Tomczak – XVII LO im. ks. prof. Józefa Tischnera w Poznaniu

Wyróżnienia:

1. Monika Krok z zespołem – II LO, I LO w Raciborzu;
2. Katarzyna Pala, Hanna Galas, Katarzyna Piechula, Filip Wróbel – ZSG Nędza;
3. Weronika Malach – ZSO Nr 4 im. Tischnera w Poznaniu;
4. Aleksandra Koza – IV LO im. Chrobrego w Bytomiu;
5. Martyna Kamińska z zespołu „Cantar, Goza, Bailar” – ZSO Nr 3 we Wrocławiu za barwę głosu;
6. Julia Wiza – Gimnazjum nr 26  im. Tischnera w Poznaniu – za interpretację, osobowość i dobór repertuaru;
7. Paulina Pietrzak – III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach – za styl;
8. Karolina Trzewik – XXXIV LO im. Cervantesa w Warszawie – za hiszpański temperament;
9. Daria Soszyńska – II LO im. A. Mickiewicza w Raciborzu – za styl.

Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci m. in. 2-tygodniowych kursów językowych w Hiszpanii (6 osób) oraz e-czytnika, iPada, pomocy dydaktycznych. Swoim patronatem przedsięwzięcie wsparły Ambasada Hiszpanii w Polsce, Instytut Języków Romańskich i Translatoryki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Powiat Raciborski.