Strona główna / Starostwo Powiatowe / Aktualności - Starostwo Powiatowe

Oficjalne otwarcie śląskiej Sainte Chapelle w Raciborzu 17 czerwca

2016-05-12, Czwartek

W piątek 17 czerwca br. raciborski Zamek Piastowski stanie się miejscem wyjątkowym i to pod wieloma względami. Tego dnia bowiem oficjalnie oddana do użytkowania zostanie kaplica pw. św. Tomasza Becketa i po raz pierwszy w XXI wieku odprawiona zostanie w niej msza. Wieczorem na scenie wystąpi światowej sławy tenor Marek Torzewski wraz z zespołem.

Dokładnie o godz. 13.00 w kaplicy pw. św. Tomasza Becketa rozpocznie się msza święta z okazji otwarcia i poświęcenia śląskiej "perły gotyku" oraz obchodów Roku Jubileuszowego 1050-lecia Chrztu Polski. Mszy przewodniczyć będą biskup opolski Andrzej Czaja oraz biskup ostrawsko-opawski František Lobkowicz. Oprawę muzyczną wydarzenia przygotuje Chór „Brzezie” pod dyrekcją Aleksandry Gamrot.

Natomiast o godz. 21.00 na scenie wystąpi światowej sławy tenor Marek Torzewski.  Wykonawca, który równie swobodnie czuje się na stadionie sportowym, jak i w La Scali pod batutą najsłynniejszych dyrygentów. Występował na scenach operowych całego świata. 17 czerwca wystąpi w Raciborzu.

Torzewski ujmuje pięknie brzmiącym, ciepłym głosem, swobodą i naturalnością, a śpiewane przez niego włoskie utwory wprowadzają w romantyczny nastrój. Czerwcowy koncert będzie składał się z utworów z jego trzech ostatnich płyt – Nic nie dane jest na zawsze, Magnes Dusz i L’amore.

Serdecznie zapraszamy w piątek 17 czerwca na Zamek Piastowski w Raciborzu. Oba wydarzenia odbywają się w ramach tegorocznych Dni Raciborza. Na dziedzińcu zamkowym będą przygotowane miejsca siedzące oraz telebim.